Baldur
Known For
CTF Defensive Anchor ·Turret
All-Time Achievements
· 4 badges
TOP 10%
Score / Game
457 · #14/250
CTF
TOP 10% Defends / Game
14.0 · #17/250
CTF
TOP 10% K/D Ratio
1.40 · #24/250
CTF
TOP 10% Impressives / Game
16.8 · #25/250
CTF
Mouse Settings
| DPI | 800 |
| In-game Sensitivity | 1.7 |
| eDPI | 1360 |
| cm/360 | 30.56 |
| Mouse Acceleration | Off |
| Raw Input | On |
Game Settings
| FOV | 110 |
| Crosshair | 6 |
| Crosshair Size | N/A |
| Inverted Mouse | No |
Hardware
Mouse
Logitech G Pro X Superlight 2
| Brand | Logitech |
| Weight | 60g |
| Shape | Ambidextrous |
| Sensor | HERO 2 |
| Connection | Wireless |
Mousepad
Artisan Raiden
| Surface | Polyester |
| Speed | Fast |
| Dimensions | Unknown |
Keyboard
Razer BlackWidow V3 Tenkeyless
| Size | TKL |
| Switches | Razer Green/Yellow |
| Connection | Wired |
Monitor
MSI MPG 321URX QD-OLED
| Size | 32" |
| Refresh Rate | 240Hz |
| Panel | QD-OLED |
| Resolution | 3840x2160 |
Headset
Logitech G Pro X Wireless
| Type | Closed-back |
| Driver Size | 50mm |
| Connection | Wireless |
Setup Insights
Sensitivity Context
30.56 cm/360 Medium
Faster than 43% of players
<20
20-30
30-40
40-50
50+
Mouse Popularity
Logitech G Pro X Superlight 2
Used by 8 players — #2 most popular
Setup Profile
| Sensitivity | 30.56 cm/360 | Medium |
| FOV | 110 | Average range (top 17%) |
| Resolution | 3840x2160 | #3 most common |
| Refresh Rate | 240Hz | High |
| DPI | 800 |
Key Bindings
Forwardw
Backs
Lefta
Rightd
JumpMouse2
CrouchCtrl
AttackMouse1
ZoomMouse2
Similar Players
Similar Sensitivity (cm/360: 30.56)
Same Monitor (MSI MPG 321URX QD-OLED)
Playstyle
Stats via HoQ| Favorite Map | japanesecastles |
| Favorite Gametype | Capture the Flag |
| Favorite Weapon | Railgun |
Weapon Accuracy
CTF Season Stats (2026 S1)
Data via HoQ Season Tracker Games 98 Top 48% avg: 124
Win Rate 48% Top 29% avg: 40%
K/D 1.33 Top 9% avg: 1.01
Kills 5840 Top 38% avg: 5792
Deaths 4375 Top 50% avg: 5961
DPM 492 Top 10% avg: 388
Best Streak 32 Top 10% avg: 18
Weapon Accuracy
| 🎯 Railgun | 59.7% | 2483 kills |
| 🚀 Rocket | 36.4% | 484 kills |
| ⚡ Lightning Gun | 37.7% | 1281 kills |
| 🔫 Shotgun | 31.3% | 970 kills |
| ⚙ Machine Gun | 35.1% | 510 kills |
| 💚 Plasma | 12% | 87 kills |
| 💣 Grenade | 8.5% | 70 kills |
Flag Stats
Captures42Top 39%avg: 59
Returns1296Top 34%avg: 1224
Pickups268Top 52%avg: 561
Rivalries
Map Performance
| Map | Games | Win% | K/D | DPM |
|---|---|---|---|---|
| q3wcp9 | 26 | 53.8% | 1.27 | 513 |
| japanesecastles | 23 | 56.5% | 1.31 | 498 |
| troubledwaters | 15 | 26.7% | 1.43 | 526 |
| ironworks | 13 | 69.2% | 1.27 | 481 |
| infinity | 12 | 25% | 1.44 | 420 |
HoQ Rating History
Loading rating history…
Map Performance
Loading map stats…
Team History
Data Source
Settings: Last updated 2025-01
Season Stats: Live from HoQ Season Tracker