mutant
Known For
CTF Turret ·Rail Sniper
TDM Rail Sniper ·Turret
All-Time Achievements
· 8 badges
#1
Map King
Hiddenfortress
Hiddenfortress
76.2% · #1/224
TDM
TOP 3% Impressives / Game
27.4 · #1/250
CTF
TOP 10% K/D Ratio
1.70 · #9/250
CTF
TOP 10%
Map Specialist
Purgatory
Purgatory
63.3% · #9/230
TDM
TOP 10% K/D Ratio
1.40 · #10/290
TDM
TOP 10% Impressives / Game
9.40 · #10/290
TDM
TOP 10% Excellents / Game
6.30 · #11/250
CTF
TOP 10% Damage / Game
11081 · #13/250
CTF
Mouse Settings
| DPI | 400 |
| In-game Sensitivity | 3.36 |
| eDPI | 1344 |
| cm/360 | 30.93 |
| Mouse Acceleration | Off |
| Raw Input | On |
Game Settings
| FOV | 93 |
| Crosshair | 7 |
| Crosshair Size | 26 |
| Inverted Mouse | No |
Hardware
Mouse
Zowie FK2-C
| Brand | Zowie |
| Weight | 73g |
| Shape | Ambidextrous |
| Sensor | 3360 |
| Connection | Wired |
Mousepad
SteelSeries QcK (L)
| Surface | Cloth |
| Speed | Control |
| Size | L |
Keyboard
Microsoft Keyboard
| Size | Full-size |
| Switches | Membrane |
| Connection | Wired |
Monitor
BenQ ZOWIE XL2411T
| Size | 24" |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Panel | TN |
| Resolution | 1920x1080 |
Headset
Philips Fidelio X2
| Type | Open-back |
| Driver Size | 50mm |
| Connection | Wired |
Setup Insights
Sensitivity Context
30.93 cm/360 Medium
Faster than 42% of players
<20
20-30
30-40
40-50
50+
Similar sensitivity: Baldur (30.56) · vendigo (30.56) · L1NKIN (30.08) · TK (29.86) · Lanf3ust (32.07)
Mouse Popularity
Zowie FK2-C
Used by 1 player — #42 most popular
Setup Profile
| Sensitivity | 30.93 cm/360 | Medium |
| FOV | 93 | Narrow (top 92%) |
| Resolution | 1920x1080 | Most common |
| Refresh Rate | 144Hz | Standard |
| DPI | 400 |
Key Bindings
ForwardW
BackS
LeftA
RightD
JumpSpace
Crouchx
AttackMouse1
ZoomMouse2
Similar Players
Similar Sensitivity (cm/360: 30.93)
Same Keyboard (Microsoft Keyboard)
Same Monitor (BenQ ZOWIE XL2411T)
Playstyle
Stats via HoQ| Favorite Map | q3wcp9 |
| Favorite Gametype | Capture the Flag |
| Favorite Weapon | Railgun |
Weapon Accuracy
CTF Season Stats (2026 S1)
Data via HoQ Season Tracker Games 83 Top 50% avg: 124
Win Rate 38.6% Top 65% avg: 40%
K/D 1.41 Top 7% avg: 1.01
Kills 5242 Top 41% avg: 5792
Deaths 3718 Top 46% avg: 5961
DPM 567 Top 2% avg: 388
Best Streak 21 Top 33% avg: 18
Weapon Accuracy
| 🎯 Railgun | 65.4% | 2760 kills |
| 🚀 Rocket | 49.5% | 389 kills |
| ⚡ Lightning Gun | 44.6% | 617 kills |
| 🔫 Shotgun | 36.6% | 1263 kills |
| ⚙ Machine Gun | 42.5% | 327 kills |
| 💚 Plasma | 13.5% | 101 kills |
| 💣 Grenade | 8.5% | 40 kills |
Flag Stats
Captures18Top 59%avg: 59
Returns757Top 52%avg: 1224
Pickups227Top 56%avg: 561
Rivalries
Nemesis Ant3stor 4-9 (0.44 K/D) · 1 game
Favorite Victim le.klm 433-314 (1.38 K/D) · 33 games
Map Performance
| Map | Games | Win% | K/D | DPM |
|---|---|---|---|---|
| q3wcp9 | 22 | 31.8% | 1.68 | 619 |
| japanesecastles | 21 | 47.6% | 1.46 | 546 |
| troubledwaters | 14 | 42.9% | 1.48 | 592 |
| ironworks | 12 | 50% | 1.07 | 525 |
| infinity | 7 | 42.9% | 1.08 | 509 |
HoQ Rating History
Loading rating history…
Map Performance
Loading map stats…
Team History
Data Source
Settings: Last updated 2024-12
Season Stats: Live from HoQ Season Tracker
Race Data: From qlrace.com (2026-04-28)
Race (VQL Weapons)
Data via qlrace.com Records 1 records
Best Record Rank 27/47 on df_0ups (top 57.4%)
Best Time 0:38.759
Top Speed 0 ups
Avg Rank % 57.4% (lower = better)
Top Maps
| Map | Rank | Time |
|---|---|---|
| df_0ups | 27/47 | 0:38.759 |