Frigolx
Known For
CTF Defensive Anchor ·Flag Runner
TDM Multi-Frag Specialist ·DPS Machine
All-Time Achievements
· 6 badges
#1
Map King
Grimdungeons
Grimdungeons
79.3% · #1/68
TDM
TOP 3%
Score / Game
497 · #3/250
CTF
TOP 3% Hangtime
hangtime-df (Strafe)
hangtime-df (Strafe)
58.0 · #58/69
RACE
TOP 10% Defends / Game
15.5 · #9/250
CTF
TOP 10%
Map Specialist
Infinity
Infinity
64.1% · #9/183
CTF
TOP 10%
Map Specialist
Japanesecastles
Japanesecastles
58.8% · #11/232
CTF
Mouse Settings
| DPI | 1600 |
| In-game Sensitivity | 0.75 |
| eDPI | 1200 |
| cm/360 | 34.64 |
| Mouse Acceleration | Off |
| Raw Input | On |
Game Settings
| FOV | 98 |
| Crosshair | 2 |
| Crosshair Size | N/A |
| Inverted Mouse | No |
Hardware
Mouse
Razer DeathAdder V3
| Brand | Razer |
| Weight | 59g |
| Shape | Ergonomic |
| Sensor | Focus Pro 30K |
| Connection | Wired |
Mousepad
Aqirys Gravity
| Surface | Cloth |
| Speed | Balanced |
| Dimensions | 450 x 400mm |
Keyboard
Myria Keyboard
| Size | Full-size |
| Switches | Membrane |
| Connection | Wired |
Monitor
LG W2261VP-PF
| Size | 22" |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Panel | TN |
| Resolution | 1920x1080 |
Setup Insights
Sensitivity Context
34.64 cm/360 Medium
Faster than 25% of players
<20
20-30
30-40
40-50
50+
Similar sensitivity: ani (34.64) · Cypher (34.64) · dem0n (34.64) · iceman (34.64) · Serious (34.64)
Setup Profile
| Sensitivity | 34.64 cm/360 | Medium |
| FOV | 98 | Narrow (top 72%) |
| Resolution | 1920x1080 | Most common |
| Refresh Rate | 60Hz | Standard |
| DPI | 1600 |
Key Bindings
Forwardw
Backs
Lefta
Rightd
JumpSpace
CrouchCtrl
AttackMouse1
ZoomMouse2
Similar Players
Similar Sensitivity (cm/360: 34.64)
Same Mouse (Razer DeathAdder V3)
Playstyle
Stats via HoQ| Favorite Map | japanesecastles |
| Favorite Gametype | Capture the Flag |
| Favorite Weapon | Rocket Launcher |
Weapon Accuracy
CTF Season Stats (2026 S1)
Data via HoQ Season Tracker Games 107 Top 43% avg: 124
Win Rate 60.7% Top 4% avg: 40%
K/D 1.32 Top 11% avg: 1.01
Kills 6113 Top 37% avg: 5792
Deaths 4633 Top 52% avg: 5961
DPM 473 Top 17% avg: 388
Best Streak 42 Top 3% avg: 18
Weapon Accuracy
| 🎯 Railgun | 57% | 1511 kills |
| 🚀 Rocket | 42.3% | 1453 kills |
| ⚡ Lightning Gun | 39.9% | 1152 kills |
| 🔫 Shotgun | 30.7% | 1089 kills |
| ⚙ Machine Gun | 30.1% | 405 kills |
| 💚 Plasma | 14.5% | 427 kills |
| 💣 Grenade | 7.9% | 57 kills |
Flag Stats
Captures111Top 14%avg: 59
Returns1692Top 26%avg: 1224
Pickups679Top 27%avg: 561
Rivalries
Map Performance
| Map | Games | Win% | K/D | DPM |
|---|---|---|---|---|
| japanesecastles | 31 | 51.6% | 1.23 | 499 |
| q3wcp9 | 21 | 61.9% | 1.44 | 453 |
| troubledwaters | 19 | 68.4% | 1.19 | 491 |
| ironworks | 19 | 57.9% | 1.37 | 454 |
| infinity | 12 | 66.7% | 1.20 | 433 |
HoQ Rating History
Loading rating history…
Map Performance
Loading map stats…
Team History
Data Source
Settings: Last updated 2025-01
Season Stats: Live from HoQ Season Tracker
Race Data: From qlrace.com (2026-04-28)
Race (VQL Weapons)
Data via qlrace.com Records 12 records
Best Record Rank 29/284 on spacectf (top 10.2%)
Best Time 0:04.328
Top Speed 3205 ups
Avg Rank % 58.6% (lower = better)
Top Maps
| Map | Rank | Time |
|---|---|---|
| spacectf | 29/284 | 0:04.328 |
| rmg01_09 | 4/22 | 0:48.248 |
| campgrounds | 104/387 | 0:25.648 |
| qzpractice2 | 259/591 | 0:27.912 |
| zzz_rocket1 | 41/93 | 0:11.776 |
| kool_quickgrass1 | 20/35 | 0:20.168 |
| r7-funky | 15/22 | 0:31.728 |
| daan_fuckfest | 27/36 | 0:43.648 |
| maze_gen_06 | 15/20 | 0:40.176 |
| torp_nubt_fix | 11/13 | 0:20.448 |