iceman
Known For
CTF Flag Runner
TDM Fragger ·Multi-Frag Specialist
All-Time Achievements
· 7 badges
#1
Map King
Ironworks
Ironworks
66.0% · #1/208
CTF
TOP 3% Captures / Game
1.00 · #2/250
CTF
TOP 3%
Map Specialist
Dreadfulplace
Dreadfulplace
75.0% · #2/205
TDM
TOP 3%
Map Specialist
Hiddenfortress
Hiddenfortress
66.1% · #6/224
TDM
TOP 10% K/D Ratio
1.40 · #14/290
TDM
TOP 10%
Score / Game
450 · #19/250
CTF
TOP 10% Excellents / Game
4.30 · #23/290
TDM
Mouse Settings
| DPI | 1600 |
| In-game Sensitivity | 0.75 |
| eDPI | 1200 |
| cm/360 | 34.64 |
| Mouse Acceleration | On |
| Raw Value | 0.025 |
| Real Accel ? | 0.22 |
| Raw Input | On |
Game Settings
| FOV | 105 |
| Crosshair | 2 |
| Crosshair Size | N/A |
| Inverted Mouse | No |
Hardware
Mouse
Razer DeathAdder V2
| Brand | Razer |
| Weight | 82g |
| Shape | Ergonomic |
| Sensor | Focus+ |
| Connection | Wired |
Mousepad
Artisan Raiden
| Surface | Polyester |
| Speed | Fast |
| Dimensions | Unknown |
Keyboard
Xtrfy K2 RGB
| Size | TKL |
| Switches | Mechanical |
| Connection | Wired |
Monitor
Samsung Odyssey G4
| Size | 27" |
| Refresh Rate | 240Hz |
| Panel | IPS |
| Resolution | 1920x1080 |
Headset
Logitech G Pro X
| Type | Closed-back |
| Driver Size | 50mm |
| Connection | Wired |
Setup Insights
Sensitivity Context
34.64 cm/360 Medium
Faster than 25% of players
<20
20-30
30-40
40-50
50+
Similar sensitivity: ani (34.64) · Cypher (34.64) · dem0n (34.64) · Frigolx (34.64) · Serious (34.64)
Setup Profile
| Sensitivity | 34.64 cm/360 | Medium |
| FOV | 105 | Average range (top 27%) |
| Resolution | 1920x1080 | Most common |
| Refresh Rate | 240Hz | High |
| DPI | 1600 |
Key Bindings
Forwardw
Backs
Lefta
Rightd
JumpMouse2
CrouchCtrl
AttackMouse1
ZoomMouse2
Similar Players
Similar Sensitivity (cm/360: 34.64)
Same Mouse (Razer DeathAdder V2)
Playstyle
Stats via HoQ| Favorite Map | japanesecastles |
| Favorite Gametype | Capture the Flag |
| Favorite Weapon | Rocket Launcher |
Weapon Accuracy
CTF Season Stats (2026 S1)
Data via HoQ Season Tracker Games 66 Top 56% avg: 124
Win Rate 37.9% Top 68% avg: 40%
K/D 1.06 Top 31% avg: 1.01
Kills 3108 Top 56% avg: 5792
Deaths 2929 Top 44% avg: 5961
DPM 436 Top 34% avg: 388
Best Streak 24 Top 26% avg: 18
Weapon Accuracy
| 🎯 Railgun | 54.5% | 843 kills |
| 🚀 Rocket | 41.8% | 810 kills |
| ⚡ Lightning Gun | 32.7% | 656 kills |
| 🔫 Shotgun | 30.7% | 490 kills |
| ⚙ Machine Gun | 29.1% | 236 kills |
| 💚 Plasma | 13% | 68 kills |
| 💣 Grenade | 8.1% | 40 kills |
Flag Stats
Captures50Top 39%avg: 59
Returns659Top 55%avg: 1224
Pickups353Top 47%avg: 561
Rivalries
Map Performance
| Map | Games | Win% | K/D | DPM |
|---|---|---|---|---|
| ironworks | 15 | 26.7% | 1.53 | 373 |
| japanesecastles | 13 | 46.2% | 0.88 | 492 |
| infinity | 11 | 27.3% | 1.04 | 383 |
| troubledwaters | 8 | 37.5% | 0.93 | 494 |
| q3wcp9 | 8 | 62.5% | 1.10 | 457 |
| courtyard | 6 | 50% | 0.95 | 417 |
HoQ Rating History
Loading rating history…
Map Performance
Loading map stats…
Team History
2026 SHREKTALIKA
Teammates: dem0n · headz · L1NKIN · MAKIE · MASTERMIND · SPART1E
Data Source
Settings: Last updated 2025-01
Season Stats: Live from HoQ Season Tracker
Race Data: From qlrace.com (2026-04-28)
Race (VQL Weapons)
Data via qlrace.com Records 1 records
Best Record Rank 24/31 on coldrun (top 77.4%)
Best Time 0:20.512
Top Speed 1157 ups
Avg Rank % 77.4% (lower = better)
Top Maps
| Map | Rank | Time |
|---|---|---|
| coldrun | 24/31 | 0:20.512 |