MASTERMIND
Known For
CTF Turret ·Multi-Frag Specialist
TDM Turret ·Multi-Frag Specialist
All-Time Achievements
· 10 badges
TOP 3% Damage / Game
12282 · #1/250
CTF
TOP 3% Excellents / Game
7.00 · #1/250
CTF
TOP 3% Impressives / Game
25.3 · #3/250
CTF
TOP 3%
Score / Game
55.3 · #3/290
TDM
TOP 3% Impressives / Game
11.6 · #3/290
TDM
TOP 3% Damage / Game
9740 · #4/290
TDM
TOP 3% Excellents / Game
5.30 · #6/290
TDM
TOP 10%
Map Specialist
Spidercrossings
Spidercrossings
64.1% · #2/13
CTF
TOP 10% Captures / Game
0.90 · #8/250
CTF
TOP 10%
Map Specialist
Purgatory
Purgatory
59.2% · #20/230
TDM
Mouse Settings
| DPI | 800 |
| In-game Sensitivity | 4 |
| eDPI | 3200 |
| cm/360 | 45 |
| Grip Style | Hybrid |
| Mouse Acceleration | On |
| Raw Value | 0.055 |
| Real Accel ? | 0.12 |
| Raw Input | On |
Game Settings
| FOV | 110 |
| Crosshair | 6, 2 |
| Crosshair Size | N/A |
| Inverted Mouse | Yes |
Hardware
Mouse
Razer DeathAdder V3 Pro
| Brand | Razer |
| Weight | 63g |
| Shape | Ergonomic |
| Sensor | Focus Pro 30K |
| Connection | Wireless |
Mousepad
Artisan Zero
| Surface | Polyester |
| Speed | Control |
| Dimensions | Unknown |
Monitor
Samsung Odyssey G7 C32G75T
| Size | 32" |
| Refresh Rate | 240Hz |
| Panel | VA |
| Resolution | 2560x1440 |
Headset
Logitech G Pro X Wireless
| Type | Closed-back |
| Driver Size | 50mm |
| Connection | Wireless |
Setup Insights
Sensitivity Context
45 cm/360 Slow
Faster than 13% of players
<20
20-30
30-40
40-50
50+
Similar sensitivity: pengelephant (45) · k1llsen (44.22) · lihensior (46.39) · keks_ (42.86) · fo_tbh (47.23)
Mouse Popularity
Razer DeathAdder V3 Pro
Used by 3 players — #8 most popular
Setup Profile
| Sensitivity | 45 cm/360 | Slow |
| FOV | 110 | Average range (top 17%) |
| Resolution | 2560x1440 | #2 most common |
| Refresh Rate | 240Hz | High |
| DPI | 800 |
Key Bindings
Forwardw
Backs
Lefta
Rightd
JumpMOUSE2
CrouchCtrl
AttackMOUSE1
ZoomMOUSE3
Similar Players
Similar Sensitivity (cm/360: 45)
Same Mousepad (Artisan Zero)
Playstyle
Stats via HoQ| Favorite Map | q3wcp9 |
| Favorite Gametype | Capture the Flag |
| Favorite Weapon | Railgun |
Weapon Accuracy
CTF Season Stats (2026 S1)
Data via HoQ Season Tracker Games 228 Top 15% avg: 124
Win Rate 53.1% Top 9% avg: 40%
K/D 1.01 Top 39% avg: 1.01
Kills 13779 Top 9% avg: 5792
Deaths 13655 Top 90% avg: 5961
DPM 577 Top 1% avg: 388
Best Streak 57 Top 0% avg: 18
Weapon Accuracy
| 🎯 Railgun | 64.2% | 6232 kills |
| 🚀 Rocket | 43.6% | 1363 kills |
| ⚡ Lightning Gun | 39% | 2652 kills |
| 🔫 Shotgun | 35.8% | 1879 kills |
| ⚙ Machine Gun | 31.1% | 1053 kills |
| 💚 Plasma | 14.4% | 500 kills |
| 💣 Grenade | 8.4% | 89 kills |
Flag Stats
Captures206Top 4%avg: 59
Returns1951Top 22%avg: 1224
Pickups1672Top 6%avg: 561
Rivalries
Map Performance
| Map | Games | Win% | K/D | DPM |
|---|---|---|---|---|
| q3wcp9 | 58 | 48.3% | 1.05 | 623 |
| ironworks | 41 | 51.2% | 1.01 | 529 |
| troubledwaters | 39 | 48.7% | 0.97 | 581 |
| japanesecastles | 36 | 58.3% | 1.05 | 608 |
| infinity | 29 | 48.3% | 0.98 | 507 |
| pillbox | 11 | 90.9% | 0.86 | 597 |
| shiningforces | 7 | 42.9% | 1.05 | 556 |
| courtyard | 7 | 71.4% | 1.04 | 550 |
HoQ Rating History
Loading rating history…
Map Performance
Loading map stats…
Team History
Data Source
Settings: Last updated 2025-01
Season Stats: Live from HoQ Season Tracker
Race Data: From qlrace.com (2026-04-28)
Race (VQL Strafe)
Data via qlrace.com Records 1 records
Best Record Rank 11/13 on awumpus-slick (top 84.6%)
Best Time 1:13.392
Top Speed 1385 ups
Avg Rank % 84.6% (lower = better)
Top Maps
| Map | Rank | Time |
|---|---|---|
| awumpus-slick | 11/13 | 1:13.392 |