k1llsen
Mouse Settings
| DPI | 400 |
| In-game Sensitivity | 2.35 |
| eDPI | 940 |
| cm/360 | 44.22 |
| Grip Style | Hybrid |
| Mouse Acceleration | On |
| Raw Value | 0.035 |
| Real Accel ? | 0.02 |
| Raw Input | On |
Game Settings
| FOV | 100 |
| Crosshair | 2 |
| Crosshair Size | 20 |
| Inverted Mouse | No |
Hardware
Mouse
Logitech G Pro X2 Superstrike
| Brand | Logitech |
| Weight | 61g |
| Shape | Ambidextrous |
| Sensor | Logitech HERO 2 |
| Connection | Wireless |
Mousepad
Logitech G640
| Surface | Cloth |
| Speed | Balanced |
| Dimensions | 460 x 400 x 3mm |
Keyboard
Logitech G Pro X TKL Rapid
| Size | TKL |
| Switches | GX Rapid Analog |
| Connection | Wireless |
Monitor
BenQ ZOWIE XL2540
| Size | 24.5" |
| Refresh Rate | 240Hz |
| Panel | TN |
| Resolution | 1920x1080 |
Headset
Logitech G Pro X Wireless
| Type | Closed-back |
| Driver Size | 50mm |
| Connection | Wireless |
Setup Insights
Sensitivity Context
44.22 cm/360 Slow
Faster than 15% of players
<20
20-30
30-40
40-50
50+
Similar sensitivity: MASTERMIND (45) · pengelephant (45) · keks_ (42.86) · lihensior (46.39) · Furtzilla (41.98)
Mouse Popularity
Logitech G Pro X2 Superstrike
Used by 1 player — #31 most popular
Setup Profile
| Sensitivity | 44.22 cm/360 | Slow |
| FOV | 100 | Average range (top 68%) |
| Resolution | 1920x1080 | Most common |
| Refresh Rate | 240Hz | High |
| DPI | 400 |
Key Bindings
Forwardw
Backs
Lefta
Rightd
Jumpmouse2
Crouchshift
Attackmouse1
Zoommouse4
Similar Players
Similar Sensitivity (cm/360: 44.22)
Same Keyboard (Logitech G Pro X TKL Rapid)
Same Monitor (BenQ ZOWIE XL2540)
Playstyle
Stats via HoQ| Favorite Map | campgrounds |
| Favorite Gametype | Clan Arena |
| Favorite Weapon | Railgun |
Weapon Accuracy
HoQ Rating History
Loading rating history…
Map Performance
Loading map stats…
Data Source
Settings: Last updated 2026-02
Season Stats: Live from HoQ Season Tracker
Race Data: From qlrace.com (2026-04-28)
Race (VQL Weapons)
Data via qlrace.com Records 22 records
Medals 1
Best Record Rank 9/591 on qzpractice2 (top 1.5%)
Best Time 0:18.705
Top Speed 0 ups
Avg Rank % 25.5% (lower = better)
Top Maps
| Map | Rank | Time |
|---|---|---|
| qzpractice2 | 9/591 | 0:18.705 |
| cruton2 | 8/132 | 0:44.280 |
| df_aztec | 6/72 | 0:54.020 |
| df_dinirun5 | 9/83 | 0:25.290 |
| koz25 | 4/36 | 25:11.248 |
| df_coldrun | 24/172 | 0:16.415 |
| mega_ramp | 34/227 | 0:22.294 |
| df_lickgoogle | 16/103 | 0:06.239 |
| df_24run | 10/55 | 0:12.081 |
| crem_brew_lay | 18/95 | 0:32.077 |