deisma
Known For
CTF Shafter ·Rail Sniper
Mouse Settings
| DPI | 3200 |
| In-game Sensitivity | 0.9 |
| eDPI | 2880 |
| cm/360 | 17.64 |
| Mouse Acceleration | Off |
| Raw Input | On |
Game Settings
| FOV | 90 |
| Crosshair | 2, 3, 10, 13, 18 |
| Crosshair Size | N/A |
| Inverted Mouse | No |
Hardware
Mouse
Logitech G Pro X Superlight 2
| Brand | Logitech |
| Weight | 60g |
| Shape | Ambidextrous |
| Sensor | HERO 2 |
| Connection | Wireless |
Mousepad
Logitech G640
| Surface | Cloth |
| Speed | Balanced |
| Dimensions | 460 x 400 x 3mm |
Keyboard
Razer Huntsman Mini
| Size | TKL |
| Switches | Mechanical |
| Connection | Wired |
Monitor
ASUS TUF Gaming VG279QM
| Size | 27" |
| Refresh Rate | 280Hz |
| Panel | Fast IPS |
| Resolution | 1920x1080 |
Headset
Apple EarPods (3.5mm)
| Type | In-ear |
| Driver Size | N/A |
| Connection | Wired |
Setup Insights
Sensitivity Context
17.64 cm/360 Very fast
Faster than 81% of players
<20
20-30
30-40
40-50
50+
Similar sensitivity: drki (17.32) · FizzY (17.32) · konek (17.32) · DimebaG (18.82) · fetzer (18.95)
Mouse Popularity
Logitech G Pro X Superlight 2
Used by 8 players — #2 most popular
Setup Profile
| Sensitivity | 17.64 cm/360 | Very fast |
| FOV | 90 | Narrow (top 99%) |
| Resolution | 1920x1080 | Most common |
| Refresh Rate | 280Hz | Elite |
| DPI | 3200 |
Key Bindings
Forwardw
Backs
Lefta
Rightd
JumpSpace
CrouchCtrl
AttackMouse1
ZoomMouse2
Similar Players
Similar Sensitivity (cm/360: 17.64)
Same Keyboard (Razer Huntsman Mini)
Same Monitor (ASUS TUF Gaming VG279QM)
Playstyle
Stats via HoQ| Favorite Gametype | Weapon: Railgun |
| Favorite Weapon | Railgun |
Weapon Accuracy
CTF Season Stats (2026 S1)
Data via HoQ Season Tracker Games 167 Top 28% avg: 124
Win Rate 42.5% Top 56% avg: 40%
K/D 0.91 Top 53% avg: 1.01
Kills 8222 Top 26% avg: 5792
Deaths 9003 Top 79% avg: 5961
DPM 454 Top 25% avg: 388
Best Streak 26 Top 22% avg: 18
Weapon Accuracy
| 🎯 Railgun | 60.2% | 2567 kills |
| 🚀 Rocket | 28.8% | 650 kills |
| ⚡ Lightning Gun | 41.9% | 2379 kills |
| 🔫 Shotgun | 30.9% | 1718 kills |
| ⚙ Machine Gun | 32.1% | 913 kills |
| 💚 Plasma | 10.8% | 133 kills |
| 💣 Grenade | 7.2% | 87 kills |
Flag Stats
Captures29Top 50%avg: 59
Returns1130Top 41%avg: 1224
Pickups381Top 44%avg: 561
Rivalries
Map Performance
| Map | Games | Win% | K/D | DPM |
|---|---|---|---|---|
| q3wcp9 | 37 | 64.9% | 0.88 | 455 |
| infinity | 36 | 41.7% | 0.85 | 422 |
| japanesecastles | 31 | 35.5% | 1.02 | 426 |
| ironworks | 27 | 33.3% | 0.88 | 541 |
| troubledwaters | 18 | 27.8% | 0.98 | 467 |
| pillbox | 7 | 57.1% | 0.87 | 451 |
| courtyard | 5 | 40% | 1.12 | 374 |
HoQ Rating History
Loading rating history…
Map Performance
Loading map stats…
Data Source
Settings: Last updated 2026-02
Season Stats: Live from HoQ Season Tracker