kirson
Known For
CTF Turret ·Rail Sniper
TDM Rail Sniper ·Turret
All-Time Achievements
· 5 badges
TOP 10% Impressives / Game
20.8 · #8/250
CTF
TOP 10%
Map Specialist
Troubledwaters
Troubledwaters
59.3% · #10/150
CTF
TOP 10%
Map Specialist
Hiddenfortress
Hiddenfortress
62.5% · #10/224
TDM
TOP 10% Damage / Game
10868 · #18/250
CTF
TOP 10% Impressives / Game
8.40 · #18/290
TDM
Mouse Settings
| DPI | 1200 |
| In-game Sensitivity | 1.6 |
| eDPI | 1920 |
| cm/360 | 21.65 |
| Grip Style | Palm |
| Mouse Acceleration | Off |
| Raw Input | On |
Game Settings
| FOV | 95 |
| Crosshair | 2 |
| Crosshair Size | N/A |
| Inverted Mouse | No |
Hardware
Mouse
Logitech G Pro X Superlight 2
| Brand | Logitech |
| Weight | 60g |
| Shape | Ambidextrous |
| Sensor | HERO 2 |
| Connection | Wireless |
Mousepad
Logitech G640
| Surface | Cloth |
| Speed | Balanced |
| Dimensions | 460 x 400 x 3mm |
Monitor
MSI MPG 271QRX QD-OLED
| Size | 27" |
| Refresh Rate | 360Hz |
| Panel | QD-OLED |
| Resolution | 2560x1440 |
Headset
HyperX Cloud II
| Type | Closed-back |
| Driver Size | 53mm |
| Connection | Wired |
Setup Insights
Sensitivity Context
21.65 cm/360 Fast
Faster than 75% of players
<20
20-30
30-40
40-50
50+
Similar sensitivity: Chet0!! (21.65) · MAKIE (21.73) · randall (22.20) · Xiu (20.78) · krysa (22.59)
Mouse Popularity
Logitech G Pro X Superlight 2
Used by 8 players — #2 most popular
Setup Profile
| Sensitivity | 21.65 cm/360 | Fast |
| FOV | 95 | Narrow (top 87%) |
| Resolution | 2560x1440 | #2 most common |
| Refresh Rate | 360Hz | Elite |
| DPI | 1200 |
Key Bindings
Forwardw
Backs
Lefta
Rightd
JumpSpace
CrouchCtrl
AttackMouse1
ZoomMouse2
Similar Players
Similar Sensitivity (cm/360: 21.65)
Same Monitor (MSI MPG 271QRX QD-OLED)
Playstyle
Stats via HoQ| Favorite Map | japanesecastles |
| Favorite Gametype | Capture the Flag |
| Favorite Weapon | Railgun |
Weapon Accuracy
CTF Season Stats (2026 S1)
Data via HoQ Season Tracker Games 133 Top 36% avg: 124
Win Rate 37.6% Top 68% avg: 40%
K/D 0.95 Top 47% avg: 1.01
Kills 7692 Top 30% avg: 5792
Deaths 8097 Top 74% avg: 5961
DPM 518 Top 5% avg: 388
Best Streak 26 Top 22% avg: 18
Weapon Accuracy
| 🎯 Railgun | 64.5% | 2799 kills |
| 🚀 Rocket | 44.9% | 1106 kills |
| ⚡ Lightning Gun | 38.6% | 1533 kills |
| 🔫 Shotgun | 30.7% | 1051 kills |
| ⚙ Machine Gun | 32.4% | 806 kills |
| 💚 Plasma | 15% | 542 kills |
| 💣 Grenade | 6.9% | 20 kills |
Flag Stats
Captures57Top 36%avg: 59
Returns1212Top 37%avg: 1224
Pickups659Top 29%avg: 561
Rivalries
Nemesis Ant3stor 3-20 (0.15 K/D) · 1 game
Map Performance
| Map | Games | Win% | K/D | DPM |
|---|---|---|---|---|
| japanesecastles | 37 | 51.4% | 0.85 | 478 |
| ironworks | 34 | 32.4% | 0.89 | 538 |
| q3wcp9 | 26 | 34.6% | 1.13 | 554 |
| infinity | 15 | 26.7% | 0.88 | 503 |
| troubledwaters | 13 | 46.2% | 1.23 | 542 |
HoQ Rating History
Loading rating history…
Map Performance
Loading map stats…
Team History
Data Source
Settings: Last updated 2026-02
Season Stats: Live from HoQ Season Tracker
Race Data: From qlrace.com (2026-04-28)
Race (VQL Strafe)
Data via qlrace.com Records 1 records
Best Record Rank 38/52 on r7-clear (top 73.1%)
Best Time 0:16.328
Top Speed 1096 ups
Avg Rank % 73.1% (lower = better)
Top Maps
| Map | Rank | Time |
|---|---|---|
| r7-clear | 38/52 | 0:16.328 |