Known For
CTF Flag Runner ·DPS Machine
All-Time Achievements
· 5 badges
TOP 3% Hangtime
hangtime-df (Strafe)
hangtime-df (Strafe)
3.00 · #3/69
RACE
TOP 3% Hangtime
hangtime2-df (Weapons)
hangtime2-df (Weapons)
3.00 · #3/15
RACE
TOP 3% Hangtime
hangtime (Strafe)
hangtime (Strafe)
4.00 · #4/69
RACE
TOP 10% Captures / Game
0.90 · #10/250
CTF
TOP 10%
Score / Game
435 · #25/250
CTF
Mouse Settings
| DPI | 1600 |
| In-game Sensitivity | 1 |
| eDPI | 1600 |
| cm/360 | 25.98 |
| Mouse Acceleration | Off |
| Raw Input | On |
Game Settings
| FOV | 103 |
| Crosshair | 2, 13 |
| Crosshair Size | N/A |
| Inverted Mouse | No |
Hardware
Mouse
Pulsar Xlite V3 Medium
| Brand | Pulsar |
| Weight | 52g |
| Shape | Ergonomic |
| Sensor | PAW3395 |
| Connection | Wireless |
Mousepad
Artisan Zero
| Surface | Polyester |
| Speed | Control |
| Dimensions | Unknown |
Keyboard
Wooting Two HE
| Size | TKL |
| Switches | Mechanical |
| Connection | Wired |
Monitor
Dell Alienware AW3225QF
| Size | 32" |
| Refresh Rate | 240Hz |
| Panel | QD-OLED |
| Resolution | 3840x2160 |
Headset
Beyerdynamic DT 700 Pro X
| Type | Closed-back |
| Driver Size | 45mm |
| Connection | Wired |
Setup Insights
Sensitivity Context
25.98 cm/360 Fast
Faster than 56% of players
<20
20-30
30-40
40-50
50+
Setup Profile
| Sensitivity | 25.98 cm/360 | Fast |
| FOV | 103 | Average range (top 37%) |
| Resolution | 3840x2160 | #3 most common |
| Refresh Rate | 240Hz | High |
| DPI | 1600 |
Key Bindings
Forwardt
Backg
Leftf
Righth
JumpSpace
CrouchCtrl
AttackMouse1
ZoomMouse2
Similar Players
Similar Sensitivity (cm/360: 25.98)
Same Mouse (Pulsar Xlite V3 Medium)
Same Mousepad (Artisan Zero)
Same Monitor (Dell Alienware AW3225QF)
Playstyle
Stats via HoQ| Favorite Map | japanesecastles |
| Favorite Gametype | Capture the Flag |
| Favorite Weapon | Rocket Launcher |
Weapon Accuracy
CTF Season Stats (2026 S1)
Data via HoQ Season Tracker Games 33 Top 65% avg: 124
Win Rate 51.5% Top 14% avg: 40%
K/D 0.81 Top 70% avg: 1.01
Kills 1624 Top 62% avg: 5792
Deaths 2003 Top 38% avg: 5961
DPM 460 Top 23% avg: 388
Best Streak 9 Top 74% avg: 18
Weapon Accuracy
| 🎯 Railgun | 50.7% | 436 kills |
| 🚀 Rocket | 44.7% | 508 kills |
| ⚡ Lightning Gun | 36.2% | 260 kills |
| 🔫 Shotgun | 29.6% | 342 kills |
| ⚙ Machine Gun | 28% | 122 kills |
| 💚 Plasma | 15.7% | 75 kills |
| 💣 Grenade | 9.6% | 5 kills |
Flag Stats
Captures24Top 55%avg: 59
Returns273Top 67%avg: 1224
Pickups245Top 54%avg: 561
Rivalries
Map Performance
| Map | Games | Win% | K/D | DPM |
|---|---|---|---|---|
| q3wcp9 | 9 | 66.7% | 0.77 | 474 |
| japanesecastles | 8 | 62.5% | 0.94 | 531 |
| ironworks | 6 | 33.3% | 0.66 | 315 |
HoQ Rating History
Loading rating history…
Map Performance
Loading map stats…
Team History
Data Source
Settings: Last updated 2025-01
Season Stats: Live from HoQ Season Tracker
Race Data: From qlrace.com (2026-04-28)
Race (VQL Weapons)
Data via qlrace.com Records 23 records, 1 WR
Medals 1 3 3
Best Record Rank 3/243 on japanesecastles (top 1.2%) — also their favorite map!
Best Time 0:07.584
Top Speed 2018 ups
Avg Rank % 42.4% (lower = better)
Top Maps
| Map | Rank | Time |
|---|---|---|
| japanesecastles | 3/243 | 0:07.584 |
| chile21 | 1/23 | 0:00.004 |
| ghost-luckr | 2/27 | 0:29.056 |
| lick_again | 4/32 | 0:02.312 |
| ironwood | 3/20 | 0:04.032 |
| hangtime2-df | 3/15 | 10:33.784 |
| ghost-kiddy | 2/9 | 0:29.160 |
| lick_shit | 7/29 | 0:12.600 |
| torp_concept07 | 4/15 | 0:05.040 |
| lick_more2 | 2/7 | 0:02.568 |