Known For
CTF Rail Sniper ·Flag Runner
All-Time Achievements
· 1 badge
TOP 10%
Map Specialist
Troubledwaters
Troubledwaters
59.6% · #8/150
CTF
Mouse Settings
| DPI | 800 |
| In-game Sensitivity | 1.8 |
| eDPI | 1440 |
| cm/360 | 28.86 |
| Grip Style | Hybrid |
| Mouse Acceleration | Off |
| Raw Input | On |
Game Settings
| FOV | 105 |
| Crosshair | 3 |
| Crosshair Size | N/A |
| Inverted Mouse | No |
Hardware
Mouse
VAXEE XE Wireless
| Brand | VAXEE |
| Weight | 75g |
| Shape | Ergonomic |
| Sensor | PAW3395 |
| Connection | Wireless |
Mousepad
Artisan Zero (Mid, XL)
| Surface | Polyester |
| Speed | Control |
| Base | Mid (3mm) |
| Size | XL |
Keyboard
NuPhy Air60 HE
| Size | 60% |
| Switches | Jade Mini/Jade Mini Pro |
| Connection | Wireless |
Monitor
BenQ Zowie XL2546K
| Size | 24.5" |
| Refresh Rate | 240Hz |
| Panel | TN |
| Resolution | 1920x1080 |
Headset
Sennheiser PC 350
| Type | Closed-back |
| Driver Size | 40mm |
| Connection | Wired |
Setup Insights
Sensitivity Context
28.86 cm/360 Fast
Faster than 49% of players
<20
20-30
30-40
40-50
50+
Mouse Popularity
VAXEE XE Wireless
Used by 1 player — #29 most popular
Setup Profile
| Sensitivity | 28.86 cm/360 | Fast |
| FOV | 105 | Average range (top 27%) |
| Resolution | 1920x1080 | Most common |
| Refresh Rate | 240Hz | High |
| DPI | 800 |
Key Bindings
Forwardw
Backs
Lefta
Rightd
Jumpspace
Crouchalt
Attackmouse1
Zoommouse2
Similar Players
Similar Sensitivity (cm/360: 28.86)
Same Mousepad (Artisan Zero)
Playstyle
Stats via HoQ| Favorite Map | q3wcp9 |
| Favorite Gametype | Capture the Flag |
| Favorite Weapon | Shotgun |
Weapon Accuracy
CTF Season Stats (2026 S1)
Data via HoQ Season Tracker Games 221 Top 18% avg: 124
Win Rate 44.8% Top 44% avg: 40%
K/D 0.90 Top 54% avg: 1.01
Kills 11044 Top 13% avg: 5792
Deaths 12242 Top 86% avg: 5961
DPM 472 Top 18% avg: 388
Best Streak 19 Top 42% avg: 18
Weapon Accuracy
| 🎯 Railgun | 58.3% | 3363 kills |
| 🚀 Rocket | 43.1% | 1369 kills |
| ⚡ Lightning Gun | 36.7% | 2301 kills |
| 🔫 Shotgun | 31.6% | 2887 kills |
| ⚙ Machine Gun | 32.1% | 1304 kills |
| 💚 Plasma | 12.7% | 244 kills |
| 💣 Grenade | 9.4% | 26 kills |
Flag Stats
Captures173Top 8%avg: 59
Returns1853Top 25%avg: 1224
Pickups1574Top 8%avg: 561
Rivalries
Map Performance
| Map | Games | Win% | K/D | DPM |
|---|---|---|---|---|
| q3wcp9 | 64 | 40.6% | 0.87 | 473 |
| japanesecastles | 51 | 58.8% | 0.86 | 476 |
| ironworks | 39 | 35.9% | 0.96 | 491 |
| infinity | 28 | 53.6% | 0.96 | 475 |
| troubledwaters | 19 | 52.6% | 0.85 | 438 |
| pillbox | 11 | 18.2% | 0.95 | 487 |
HoQ Rating History
Loading rating history…
Map Performance
Loading map stats…
Team History
Data Source
Settings: Last updated 2026-02
Season Stats: Live from HoQ Season Tracker