Known For
CTF Defensive Anchor ·Multi-Frag Specialist
TDM Turret ·Fragger
All-Time Achievements
· 10 badges
TOP 3% K/D Ratio
1.50 · #5/290
TDM
TOP 3% Impressives / Game
9.60 · #7/290
TDM
TOP 10%
Map Specialist
Limbus
Limbus
64.6% · #6/180
TDM
TOP 10%
Map Specialist
Courtyard
Courtyard
60.9% · #9/113
CTF
TOP 10% Damage / Game
9327 · #9/290
TDM
TOP 10%
Score / Game
51.4 · #9/290
TDM
TOP 10%
Map Specialist
Spider Crossings
Spider Crossings
59.3% · #12/224
CTF
TOP 10%
Map Specialist
Dreadfulplace
Dreadfulplace
62.9% · #13/205
TDM
TOP 10% Excellents / Game
4.50 · #15/290
TDM
TOP 10% Defends / Game
13.6 · #18/250
CTF
Mouse Settings
| DPI | 1600 |
| In-game Sensitivity | 1.68 |
| eDPI | 2688 |
| cm/360 | 15.46 |
| Grip Style | Palm |
| Mouse Acceleration | Off |
| Raw Input | On |
Game Settings
| FOV | 90 |
| Crosshair | 2 |
| Crosshair Size | N/A |
| Inverted Mouse | No |
Hardware
Mouse
Hitscan Hyperlight
| Brand | Hitscan |
| Weight | 39g |
| Shape | Ambidextrous |
| Sensor | PixArt PAW3395 |
| Connection | Wireless |
Mousepad
Artisan Key-83 (Soft, XL)
| Surface | Polyester |
| Speed | Balanced |
| Base | Soft (3mm) |
| Size | XL |
Keyboard
Ducky One 2 Mini
| Size | 60% |
| Switches | Cherry MX |
| Connection | Wired |
Monitor
Alienware AW2524HF
| Size | 24.5" |
| Refresh Rate | 500Hz |
| Panel | IPS |
| Resolution | 1920x1080 |
Headset
Logitech G Pro
| Type | Closed-back |
| Driver Size | 50mm |
| Connection | Wired |
Setup Insights
Sensitivity Context
15.46 cm/360 Very fast
Faster than 85% of players
<20
20-30
30-40
40-50
50+
Similar sensitivity: pecka (15.28) · ph0en|X (14.84) · Steve Jobs (14.84) · tr1x0 (16.24) · Latrommi (14.29)
Mouse Popularity
Hitscan Hyperlight
Used by 3 players — #6 most popular
Setup Profile
| Sensitivity | 15.46 cm/360 | Very fast |
| FOV | 90 | Narrow (top 99%) |
| Resolution | 1920x1080 | Most common |
| Refresh Rate | 500Hz | Elite |
| DPI | 1600 |
Key Bindings
Forwardw
Backs
Lefta
Rightd
JumpSpace
CrouchCtrl
AttackMouse1
ZoomMouse2
Similar Players
Similar Sensitivity (cm/360: 15.46)
Same Keyboard (Ducky One 2 Mini)
CTF Season Stats (2026 S1)
Data via HoQ Season Tracker Games 107 Top 43% avg: 124
Win Rate 43% Top 52% avg: 40%
K/D 1.13 Top 25% avg: 1.01
Kills 5063 Top 44% avg: 5792
Deaths 4499 Top 51% avg: 5961
DPM 457 Top 24% avg: 388
Best Streak 27 Top 20% avg: 18
Weapon Accuracy
| 🎯 Railgun | 56.5% | 1853 kills |
| 🚀 Rocket | 37.6% | 813 kills |
| ⚡ Lightning Gun | 38.3% | 1214 kills |
| 🔫 Shotgun | 29.6% | 1052 kills |
| ⚙ Machine Gun | 31.6% | 421 kills |
| 💚 Plasma | 12.8% | 188 kills |
| 💣 Grenade | 7.3% | 37 kills |
Flag Stats
Captures61Top 32%avg: 59
Returns1282Top 35%avg: 1224
Pickups499Top 38%avg: 561
Rivalries
Favorite Victim le.klm 359-289 (1.24 K/D) · 28 games
Map Performance
| Map | Games | Win% | K/D | DPM |
|---|---|---|---|---|
| q3wcp9 | 27 | 44.4% | 1.10 | 433 |
| ironworks | 25 | 48% | 1.46 | 458 |
| japanesecastles | 23 | 60.9% | 1.07 | 491 |
| infinity | 11 | 27.3% | 1.13 | 416 |
| troubledwaters | 10 | 20% | 0.99 | 501 |
HoQ Rating History
Loading rating history…
Map Performance
Loading map stats…
Team History
Data Source
Settings: Last updated 2026-02
Season Stats: Live from HoQ Season Tracker
Race Data: From qlrace.com (2026-04-28)
Race (VQL Weapons)
Data via qlrace.com Records 3 records, 1 WR
Medals 1
Best Record Rank 1/39 on df_cityrocket (top 2.6%)
Best Time 0:32.487
Top Speed 0 ups
Avg Rank % 16.9% (lower = better)
Top Maps
| Map | Rank | Time |
|---|---|---|
| df_cityrocket | 1/39 | 0:32.487 |
| df_lickmax | 18/87 | 0:06.532 |
| spacectf | 78/284 | 0:04.925 |