ph0en|X
Known For
CTF Flag Runner ·DPS Machine
All-Time Achievements
· 4 badges
TOP 3% Captures / Game
0.90 · #7/250
CTF
TOP 10% Damage / Game
10911 · #16/250
CTF
TOP 10%
Score / Game
457 · #16/250
CTF
TOP 10% Excellents / Game
5.50 · #25/250
CTF
Mouse Settings
| DPI | 400 |
| In-game Sensitivity | 7 |
| eDPI | 2800 |
| cm/360 | 14.84 |
| Grip Style | Hybrid |
| Mouse Acceleration | Off |
| Raw Input | On |
Game Settings
| FOV | 85 |
| Crosshair | 6 |
| Crosshair Size | N/A |
| Inverted Mouse | No |
Hardware
Mouse
Logitech G402 Hyperion Fury
| Brand | Logitech |
| Weight | 108g |
| Shape | Ergonomic |
| Sensor | AM010 |
| Connection | Wired |
Mousepad
SteelSeries QcK
| Surface | Cloth |
| Speed | Control |
| Dimensions | Unknown |
Monitor
Nokia Multigraph 449E
| Size | 15" |
| Refresh Rate | 75Hz |
| Panel | CRT |
| Resolution | 1024x768 |
Headset
Sennheiser Game Zero
| Type | Closed-back |
| Driver Size | 40mm |
| Connection | Wired |
Setup Insights
Sensitivity Context
14.84 cm/360 Very fast
Faster than 87% of players
<20
20-30
30-40
40-50
50+
Similar sensitivity: Steve Jobs (14.84) · pecka (15.28) · Latrommi (14.29) · Lumi (15.46) · tr1x0 (16.24)
Mouse Popularity
Logitech G402 Hyperion Fury
Used by 2 players — #17 most popular
Also used by: zanes
Setup Profile
| Sensitivity | 14.84 cm/360 | Very fast |
| FOV | 85 | Narrow (top 100%) |
| Resolution | 1024x768 | #4 most common |
| Refresh Rate | 75Hz | Standard |
| DPI | 400 |
Key Bindings
Forwarduparrow
Backdownarrow
Leftleftarrow
Rightrightarrow
Jumpctrl
Crouchshift
Attackmouse1
ZoomMouse2
Similar Players
Similar Sensitivity (cm/360: 14.84)
Same Mouse (Logitech G402 Hyperion Fury)
Playstyle
Stats via HoQ| Favorite Map | japanesecastles |
| Favorite Gametype | Capture the Flag |
| Favorite Weapon | Railgun |
Weapon Accuracy
HoQ Rating History
Loading rating history…
Map Performance
Loading map stats…
Team History
2024 The expendables
Data Source
Settings: Last updated 2026-02
Season Stats: Live from HoQ Season Tracker