Known For
CTF Shafter ·Rail Sniper
Mouse Settings
| DPI | 2800 |
| In-game Sensitivity | 0.65 |
| eDPI | 1820 |
| cm/360 | 22.84 |
| Grip Style | Fingertip |
| Mouse Acceleration | Off |
| Raw Input | On |
Game Settings
| FOV | 104 |
| Crosshair | 21 |
| Crosshair Size | N/A |
| Inverted Mouse | No |
Hardware
Mouse
Endgame Gear OP1 8K
| Brand | Endgame Gear |
| Weight | 59g |
| Shape | Symmetrical |
| Sensor | PAW3395 |
| Connection | Wired |
Mousepad
Artisan Key-83 (Soft, XL)
| Surface | Polyester |
| Speed | Balanced |
| Base | Soft (3mm) |
| Size | XL |
Keyboard
SteelSeries Apex Pro TKL
| Size | TKL |
| Switches | OmniPoint Adjustable |
| Connection | Wired |
Monitor
AORUS FO27Q3
| Size | 27" |
| Refresh Rate | 360Hz |
| Panel | QD-OLED |
| Resolution | 2560x1440 |
Headset
Beyerdynamic DT 990 Pro
| Type | Open-back |
| Driver Size | 45mm |
| Connection | Wired |
Setup Insights
Sensitivity Context
22.84 cm/360 Fast
Faster than 70% of players
<20
20-30
30-40
40-50
50+
Similar sensitivity: BeukeR (22.88) · krysa (22.59) · lithz (22.59) · Pettern (22.59) · sophia (23.09)
Setup Profile
| Sensitivity | 22.84 cm/360 | Fast |
| FOV | 104 | Average range (top 28%) |
| Resolution | 2560x1440 | #2 most common |
| Refresh Rate | 360Hz | Elite |
| DPI | 2800 |
Key Bindings
Forwardw
Backs
Lefta
Rightd
JumpMOUSE2
CrouchCtrl
AttackMOUSE1
ZoomMouse2
Similar Players
Similar Sensitivity (cm/360: 22.84)
Same Mouse (Endgame Gear OP1 8K)
Playstyle
Stats via HoQ| Favorite Map | japanesecastles |
| Favorite Gametype | Capture the Flag |
| Favorite Weapon | Railgun |
Weapon Accuracy
CTF Season Stats (2026 S1)
Data via HoQ Season Tracker Games 2 Top 86% avg: 124
Win Rate 50% Top 16% avg: 40%
K/D 5.00 Top 0% avg: 1.01
Kills 55 Top 86% avg: 5792
Deaths 11 Top 7% avg: 5961
DPM 385 Top 58% avg: 388
Best Streak 30 Top 13% avg: 18
Weapon Accuracy
| 🎯 Railgun | 62.9% | 37 kills |
| 🚀 Rocket | 34.3% | 11 kills |
| 🔫 Shotgun | 30.2% | 7 kills |
Rivalries
HoQ Rating History
Loading rating history…
Map Performance
Loading map stats…
Data Source
Settings: Last updated 2026-02
Season Stats: Live from HoQ Season Tracker
Race Data: From qlrace.com (2026-04-28)
Race (VQL Weapons)
Data via qlrace.com Records 3 records
Best Record Rank 10/147 on shiningforces (top 6.8%)
Best Time 0:09.952
Top Speed 1123 ups
Avg Rank % 12.2% (lower = better)
Top Maps
| Map | Rank | Time |
|---|---|---|
| shiningforces | 10/147 | 0:09.952 |
| spidercrossings | 11/126 | 0:10.712 |
| campercrossings | 25/119 | 0:09.616 |