Pettern
Mouse Settings
| DPI | 1600 |
| In-game Sensitivity | 1.15 |
| eDPI | 1840 |
| cm/360 | 22.59 |
| Mouse Acceleration | On |
| Raw Value | 0.3 |
| Real Accel ? | 2.62 |
| Raw Input | On |
Game Settings
| FOV | 105 |
| Crosshair | 2 |
| Crosshair Size | N/A |
| Inverted Mouse | Yes |
Hardware
Mouse
Logitech G Pro
| Brand | Logitech |
| Weight | 83g |
| Shape | Ambidextrous |
| Sensor | Logitech HERO 16K |
| Connection | Wired |
Mousepad
Artisan Hayate Otsu
| Surface | Polyester |
| Speed | Fast |
| Dimensions | Unknown |
Keyboard
Logitech G513
| Size | Full-size |
| Switches | Romer-G Tactile |
| Connection | Wired |
Monitor
ASUS TUF Gaming VG279QM
| Size | 27" |
| Refresh Rate | 280Hz |
| Panel | Fast IPS |
| Resolution | 1920x1080 |
Headset
SteelSeries Arctis Nova 7 Wireless
| Type | Closed-back |
| Driver Size | 40mm |
| Connection | Wireless |
Setup Insights
Sensitivity Context
22.59 cm/360 Fast
Faster than 71% of players
<20
20-30
30-40
40-50
50+
Similar sensitivity: krysa (22.59) · lithz (22.59) · diabz (22.84) · BeukeR (22.88) · randall (22.20)
Mouse Popularity
Logitech G Pro
Used by 3 players — #10 most popular
Setup Profile
| Sensitivity | 22.59 cm/360 | Fast |
| FOV | 105 | Average range (top 27%) |
| Resolution | 1920x1080 | Most common |
| Refresh Rate | 280Hz | Elite |
| DPI | 1600 |
Key Bindings
ForwardMouse2
Backalt
Leftz
Rightx
JumpSpace
CrouchCtrl
AttackMouse1
ZoomMouse2
Similar Players
Similar Sensitivity (cm/360: 22.59)
Same Mouse (Logitech G Pro)
Same Monitor (ASUS TUF Gaming VG279QM)
Playstyle
Stats via HoQ| Favorite Map | japanesecastles |
| Favorite Gametype | Capture the Flag |
| Favorite Weapon | Railgun |
Weapon Accuracy
CTF Season Stats (2026 S1)
Data via HoQ Season Tracker Games 276 Top 9% avg: 124
Win Rate 47.5% Top 32% avg: 40%
K/D 0.84 Top 64% avg: 1.01
Kills 11031 Top 14% avg: 5792
Deaths 13162 Top 88% avg: 5961
DPM 373 Top 66% avg: 388
Best Streak 26 Top 22% avg: 18
Weapon Accuracy
| 🎯 Railgun | 46.4% | 3682 kills |
| 🚀 Rocket | 33% | 2823 kills |
| ⚡ Lightning Gun | 32.5% | 2000 kills |
| 🔫 Shotgun | 25.2% | 1989 kills |
| ⚙ Machine Gun | 23.7% | 834 kills |
| 💚 Plasma | 10.7% | 410 kills |
| 💣 Grenade | 8.3% | 219 kills |
Flag Stats
Captures111Top 14%avg: 59
Returns2164Top 16%avg: 1224
Pickups1210Top 14%avg: 561
Rivalries
Map Performance
| Map | Games | Win% | K/D | DPM |
|---|---|---|---|---|
| q3wcp9 | 77 | 45.5% | 0.82 | 385 |
| japanesecastles | 67 | 47.8% | 0.88 | 372 |
| ironworks | 47 | 44.7% | 0.90 | 371 |
| infinity | 30 | 33.3% | 0.78 | 327 |
| troubledwaters | 29 | 48.3% | 0.75 | 373 |
| pillbox | 10 | 70% | 0.98 | 402 |
| shiningforces | 7 | 100% | 0.85 | 408 |
| courtyard | 6 | 50% | 0.64 | 355 |
HoQ Rating History
Loading rating history…
Map Performance
Loading map stats…
Team History
2024 Flappy Flags
Data Source
Settings: Last updated 2025-01
Season Stats: Live from HoQ Season Tracker