dehumanizeR
Known For
CTF Defensive Anchor
TDM Multi-Frag Specialist ·DPS Machine
All-Time Achievements
· 1 badge
TOP 3% Hangtime
hangtime-df (Strafe)
hangtime-df (Strafe)
9.00 · #9/69
RACE
Mouse Settings
| DPI | 400 |
| In-game Sensitivity | 1.2 |
| eDPI | 480 |
| cm/360 | 92.93 |
| Grip Style | Palm |
| Mouse Acceleration | On |
| Raw Value | 0.13 |
| Real Accel ? | 0.07 |
| Raw Input | On |
Game Settings
| FOV | 115 |
| Crosshair | 3 |
| Crosshair Size | 48 |
| Inverted Mouse | No |
Hardware
Mouse
VAXEE OUTSET AX
| Brand | VAXEE |
| Weight | 67g |
| Shape | Ergonomic |
| Sensor | PAW3395 |
| Connection | Wired |
Mousepad
Artisan Zero (Soft, XL)
| Surface | Polyester |
| Speed | Control |
| Base | Soft (3mm) |
| Size | XL |
Keyboard
Fujitsu-Siemens
| Size | Full-size |
| Switches | Membrane |
| Connection | Wired |
Monitor
ASUS TUF Gaming VG279QM
| Size | 27" |
| Refresh Rate | 280Hz |
| Panel | Fast IPS |
| Resolution | 1920x1080 |
Headset
Beyerdynamic DT 990 Pro
| Type | Open-back |
| Driver Size | 45mm |
| Connection | Wired |
Setup Insights
Sensitivity Context
92.93 cm/360 Very slow
Faster than 2% of players
<20
20-30
30-40
40-50
50+
Mouse Popularity
VAXEE OUTSET AX
Used by 1 player — #24 most popular
Setup Profile
| Sensitivity | 92.93 cm/360 | Very slow |
| FOV | 115 | Wide (top 6%) |
| Resolution | 1920x1080 | Most common |
| Refresh Rate | 280Hz | Elite |
| DPI | 400 |
Key Bindings
Forwardw
Backs
Lefta
Rightd
Jumpmouse2
Crouchctrl
Attackmouse1
Zoomspace
Similar Players
Playstyle
Stats via HoQ| Favorite Map | hiddenfortress |
| Favorite Gametype | Weapon: Shotgun |
| Favorite Weapon | Shotgun |
Weapon Accuracy
CTF Season Stats (2026 S1)
Data via HoQ Season Tracker Games 69 Top 54% avg: 124
Win Rate 46.4% Top 39% avg: 40%
K/D 1.30 Top 12% avg: 1.01
Kills 3296 Top 56% avg: 5792
Deaths 2531 Top 42% avg: 5961
DPM 407 Top 45% avg: 388
Best Streak 21 Top 33% avg: 18
Weapon Accuracy
| 🎯 Railgun | 53.9% | 893 kills |
| 🚀 Rocket | 40.1% | 557 kills |
| ⚡ Lightning Gun | 35.6% | 688 kills |
| 🔫 Shotgun | 27.1% | 695 kills |
| ⚙ Machine Gun | 31.9% | 358 kills |
| 💚 Plasma | 10.7% | 60 kills |
| 💣 Grenade | 6.4% | 44 kills |
Flag Stats
Captures27Top 53%avg: 59
Returns808Top 51%avg: 1224
Pickups194Top 58%avg: 561
Rivalries
Map Performance
| Map | Games | Win% | K/D | DPM |
|---|---|---|---|---|
| q3wcp9 | 19 | 47.4% | 1.50 | 411 |
| japanesecastles | 18 | 38.9% | 1.09 | 396 |
| ironworks | 11 | 63.6% | 1.38 | 433 |
| infinity | 10 | 40% | 1.40 | 388 |
| troubledwaters | 7 | 42.9% | 1.04 | 413 |
HoQ Rating History
Loading rating history…
Map Performance
Loading map stats…
Team History
2024 CTF4
Data Source
Settings: Last updated 2026-02
Season Stats: Live from HoQ Season Tracker
Race Data: From qlrace.com (2026-04-28)
Race (VQL Weapons)
Data via qlrace.com Records 2 records
Best Record Rank 18/61 on cubicle (top 29.5%)
Best Time 0:13.221
Top Speed 0 ups
Avg Rank % 51.1% (lower = better)
Top Maps
| Map | Rank | Time |
|---|---|---|
| cubicle | 18/61 | 0:13.221 |
| bloxrox | 16/22 | 1:13.151 |