sophia
Mouse Settings
| DPI | 800 |
| In-game Sensitivity | 2.25 |
| eDPI | 1800 |
| cm/360 | 23.09 |
| Mouse Acceleration | Off |
| Raw Input | On |
Game Settings
| FOV | 100 |
| Crosshair | 2 |
| Crosshair Size | N/A |
| Inverted Mouse | Yes |
Hardware
Mouse
Logitech G Pro Wireless
| Brand | Logitech |
| Weight | 80g |
| Shape | Ambidextrous |
| Sensor | HERO 25K |
| Connection | Wireless |
Mousepad
Nitro Concepts Dm16 Deskmat
| Surface | Cloth |
| Speed | Balanced |
| Dimensions | 450 x 400mm |
Keyboard
Corsair K55 RGB Pro
| Size | Full-size |
| Switches | Membrane |
| Connection | Wired |
Monitor
Dell Alienware AW2724DM
| Size | 27" |
| Refresh Rate | 165Hz |
| Panel | Fast IPS |
| Resolution | 2560x1440 |
Headset
Sennheiser HD 600
| Type | Open-back |
| Driver Size | 42mm |
| Connection | Wired |
Setup Insights
Sensitivity Context
23.09 cm/360 Fast
Faster than 67% of players
<20
20-30
30-40
40-50
50+
Similar sensitivity: VergiL (23.09) · BeukeR (22.88) · diabz (22.84) · krysa (22.59) · lithz (22.59)
Mouse Popularity
Logitech G Pro Wireless
Used by 5 players — #4 most popular
Setup Profile
| Sensitivity | 23.09 cm/360 | Fast |
| FOV | 100 | Average range (top 68%) |
| Resolution | 2560x1440 | #2 most common |
| Refresh Rate | 165Hz | High |
| DPI | 800 |
Key Bindings
Forwardw
Backs
Lefta
Rightd
JumpSpace
Crouch
AttackMouse1
Zoom
Similar Players
Similar Sensitivity (cm/360: 23.09)
Same Keyboard (Corsair K55 RGB Pro)
Playstyle
Stats via HoQ| Favorite Map | japanesecastles |
| Favorite Gametype | Capture the Flag |
| Favorite Weapon | Shotgun |
Weapon Accuracy
CTF Season Stats (2026 S1)
Data via HoQ Season Tracker Games 141 Top 31% avg: 124
Win Rate 44% Top 48% avg: 40%
K/D 0.95 Top 47% avg: 1.01
Kills 5174 Top 43% avg: 5792
Deaths 5467 Top 58% avg: 5961
DPM 324 Top 85% avg: 388
Best Streak 21 Top 33% avg: 18
Weapon Accuracy
| 🎯 Railgun | 50.6% | 1615 kills |
| 🚀 Rocket | 34.8% | 815 kills |
| ⚡ Lightning Gun | 32.4% | 1435 kills |
| 🔫 Shotgun | 31.3% | 1454 kills |
| ⚙ Machine Gun | 30.1% | 491 kills |
| 💚 Plasma | 13.5% | 123 kills |
| 💣 Grenade | 9.9% | 75 kills |
Flag Stats
Captures38Top 40%avg: 59
Returns1675Top 28%avg: 1224
Pickups384Top 42%avg: 561
Rivalries
Map Performance
| Map | Games | Win% | K/D | DPM |
|---|---|---|---|---|
| japanesecastles | 35 | 42.9% | 1.33 | 262 |
| q3wcp9 | 30 | 40% | 0.80 | 354 |
| ironworks | 26 | 42.3% | 1.04 | 352 |
| infinity | 21 | 66.7% | 0.77 | 326 |
| troubledwaters | 14 | 28.6% | 0.78 | 354 |
| shiningforces | 7 | 42.9% | 1.02 | 337 |
HoQ Rating History
Loading rating history…
Map Performance
Loading map stats…
Data Source
Settings: Last updated 2025-01
Season Stats: Live from HoQ Season Tracker
Race Data: From qlrace.com (2026-04-28)
Race (VQL Weapons)
Data via qlrace.com Records 3 records
Best Record Rank 73/284 on spacectf (top 25.7%)
Best Time 0:04.872
Top Speed 0 ups
Avg Rank % 43.3% (lower = better)
Top Maps
| Map | Rank | Time |
|---|---|---|
| spacectf | 73/284 | 0:04.872 |
| rebound | 62/157 | 0:08.815 |
| r7_barkskin | 22/34 | 0:21.448 |