VergiL
Known For
CTF Flag Runner
All-Time Achievements
· 3 badges
TOP 10% Captures / Game
0.90 · #12/250
CTF
TOP 10%
Map Specialist
Troubledwaters
Troubledwaters
59.1% · #12/150
CTF
TOP 10%
Map Specialist
Japanesecastles
Japanesecastles
57.4% · #17/232
CTF
Mouse Settings
| DPI | 1800 |
| In-game Sensitivity | 1 |
| eDPI | 1800 |
| cm/360 | 23.09 |
| Mouse Acceleration | Off |
| Raw Input | On |
Game Settings
| FOV | 110 |
| Crosshair | 2 |
| Crosshair Size | N/A |
| Inverted Mouse | No |
Hardware
Mouse
Razer DeathAdder Essential
| Brand | Razer |
| Weight | 96g |
| Shape | Ergonomic |
| Sensor | PixArt PAW3328 |
| Connection | Wired |
Mousepad
Razer Goliathus Control
| Surface | Cloth |
| Speed | Control |
| Dimensions | 444 x 355 x 3mm |
Keyboard
Razer Cynosa V2
| Size | TKL |
| Switches | Mechanical |
| Connection | Wired |
Monitor
AOC Q27G4X
| Size | 27" |
| Refresh Rate | 180Hz |
| Panel | Fast IPS |
| Resolution | 2560x1440 |
Headset
HyperX Cloud Alpha Wireless
| Type | Closed-back |
| Driver Size | 50mm |
| Connection | Wireless |
Setup Insights
Sensitivity Context
23.09 cm/360 Fast
Faster than 67% of players
<20
20-30
30-40
40-50
50+
Similar sensitivity: sophia (23.09) · BeukeR (22.88) · diabz (22.84) · krysa (22.59) · lithz (22.59)
Mouse Popularity
Razer DeathAdder Essential
Used by 3 players — #7 most popular
Setup Profile
| Sensitivity | 23.09 cm/360 | Fast |
| FOV | 110 | Average range (top 17%) |
| Resolution | 2560x1440 | #2 most common |
| Refresh Rate | 180Hz | High |
| DPI | 1800 |
Key Bindings
Forwardw
Backs
Lefta
Rightd
JumpSpace
CrouchCtrl
AttackMouse1
ZoomMouse2
Similar Players
Similar Sensitivity (cm/360: 23.09)
Same Mouse (Razer DeathAdder Essential)
Same Monitor (AOC Q27G4X)
Playstyle
Stats via HoQ| Favorite Map | japanesecastles |
| Favorite Gametype | Capture the Flag |
| Favorite Weapon | Shotgun |
Weapon Accuracy
HoQ Rating History
Loading rating history…
Map Performance
Loading map stats…
Team History
2024 Whatever name IDC
Data Source
Settings: Last updated 2025-01
Season Stats: Live from HoQ Season Tracker
Race Data: From qlrace.com (2026-04-28)
Race (VQL Weapons)
Data via qlrace.com Records 6 records
Best Record Rank 6/95 on ironworks (top 6.3%)
Best Time 0:06.336
Top Speed 1185 ups
Avg Rank % 24.1% (lower = better)
Top Maps
| Map | Rank | Time |
|---|---|---|
| ironworks | 6/95 | 0:06.336 |
| troubledwaters | 7/74 | 0:08.648 |
| df_lickgirls | 18/98 | 0:10.568 |
| japanesecastles | 46/243 | 0:11.320 |
| spidercrossings | 34/126 | 0:12.544 |
| coldrun | 20/31 | 0:19.464 |