Furtzilla
All-Time Achievements
· 1 badge
TOP 10%
Map Specialist
Ironworks
Ironworks
61.3% · #9/208
CTF
Mouse Settings
| DPI | 900 |
| In-game Sensitivity | 1.1 |
| eDPI | 990 |
| cm/360 | 41.98 |
| Mouse Acceleration | On |
| Raw Value | 0.012 |
| Real Accel ? | 0.03 |
| Raw Input | On |
Game Settings
| FOV | 100 |
| Crosshair | 6 |
| Crosshair Size | N/A |
| Inverted Mouse | No |
Hardware
Mouse
Razer Viper Mini
| Brand | Razer |
| Weight | 61g |
| Shape | Ambidextrous |
| Sensor | PMW3359 |
| Connection | Wired |
Mousepad
Razer Goliathus Control
| Surface | Cloth |
| Speed | Control |
| Dimensions | 444 x 355 x 3mm |
Keyboard
SteelSeries 6Gv2
| Size | TKL |
| Switches | Mechanical |
| Connection | Wired |
Monitor
ASUS VG259QM
| Size | 24.5" |
| Refresh Rate | 280Hz |
| Panel | Fast IPS |
| Resolution | 1920x1080 |
Headset
HyperX Cloud Alpha
| Type | Closed-back |
| Driver Size | 50mm |
| Connection | Wired |
Setup Insights
Sensitivity Context
41.98 cm/360 Slow
Faster than 17% of players
<20
20-30
30-40
40-50
50+
Similar sensitivity: XXXL (41.73) · coffin (41.56) · keks_ (42.86) · enesy (40.75) · k1llsen (44.22)
Mouse Popularity
Razer Viper Mini
Used by 7 players — #3 most popular
Setup Profile
| Sensitivity | 41.98 cm/360 | Slow |
| FOV | 100 | Average range (top 68%) |
| Resolution | 1920x1080 | Most common |
| Refresh Rate | 280Hz | Elite |
| DPI | 900 |
Key Bindings
Forwardw
Backs
Lefta
Rightd
JumpSpace
CrouchCtrl
Attackmouse3
ZoomMouse2
Similar Players
Similar Sensitivity (cm/360: 41.98)
Playstyle
Stats via HoQ| Favorite Map | purgatory |
| Favorite Gametype | Team Deathmatch |
| Favorite Weapon | Shotgun |
Weapon Accuracy
HoQ Rating History
Loading rating history…
Map Performance
Loading map stats…
Data Source
Settings: Last updated 2025-01
Season Stats: Live from HoQ Season Tracker