Mouse Settings
| DPI | 2000 |
| In-game Sensitivity | 3.8 |
| eDPI | 7600 |
| cm/360 | 5.47 |
| Mouse Acceleration | Off |
| Raw Input | On |
Game Settings
| FOV | 97 |
| Crosshair | 2 |
| Crosshair Size | N/A |
| Inverted Mouse | No |
Hardware
Mouse
Razer Viper Mini
| Brand | Razer |
| Weight | 61g |
| Shape | Ambidextrous |
| Sensor | PMW3359 |
| Connection | Wired |
Mousepad
A4tech Ap20s
| Surface | Cloth |
| Speed | Balanced |
| Dimensions | 450 x 400mm |
Keyboard
Logitech G413
| Size | Full-size |
| Switches | Romer-G Tactile |
| Connection | Wired |
Monitor
ASUS ROG Strix XG27AQM
| Size | 27" |
| Refresh Rate | 270Hz |
| Panel | Fast IPS |
| Resolution | 2560x1440 |
Setup Insights
Sensitivity Context
5.47 cm/360 Very fast
Faster than 99% of players
<20
20-30
30-40
40-50
50+
Mouse Popularity
Razer Viper Mini
Used by 7 players — #3 most popular
Setup Profile
| Sensitivity | 5.47 cm/360 | Very fast |
| FOV | 97 | Narrow (top 77%) |
| Resolution | 2560x1440 | #2 most common |
| Refresh Rate | 270Hz | Elite |
| DPI | 2000 |
Key Bindings
Forwardw
Backs
Lefta
Rightd
JumpMouse2
CrouchCtrl
AttackMouse1
ZoomMouse2
Similar Players
Playstyle
Stats via HoQ| Favorite Map | japanesecastles |
| Favorite Gametype | Capture the Flag |
| Favorite Weapon | Lightning Gun |
Weapon Accuracy
HoQ Rating History
Loading rating history…
Map Performance
Loading map stats…
Data Source
Settings: Last updated 2025-01
Season Stats: Live from HoQ Season Tracker
Race Data: From qlrace.com (2026-04-28)
Race (VQL Weapons)
Data via qlrace.com Records 2 records
Best Record Rank 6/14 on sk8 (top 42.9%)
Best Time 0:26.920
Top Speed 2260 ups
Avg Rank % 61.4% (lower = better)
Top Maps
| Map | Rank | Time |
|---|---|---|
| sk8 | 6/14 | 0:26.920 |
| tatmt-s4 | 8/10 | 0:21.600 |