Known For
CTF Rocket Jockey
Mouse Settings
| DPI | 600 |
| In-game Sensitivity | 1.66 |
| eDPI | 996 |
| cm/360 | 41.73 |
| Mouse Acceleration | On |
| Raw Value | 0.044 |
| Real Accel ? | 0.05 |
| Raw Input | On |
Game Settings
| FOV | 100 |
| Crosshair | 6, 5, 15 |
| Crosshair Size | N/A |
| Inverted Mouse | No |
Hardware
Mouse
Logitech G305 Lightspeed
| Brand | Logitech |
| Weight | 99g |
| Shape | Ambidextrous |
| Sensor | HERO 12K |
| Connection | Wireless |
Mousepad
Logitech G240
| Surface | Cloth |
| Speed | Control |
| Dimensions | 340 x 280 x 1mm |
Monitor
Acer V193HQL
| Size | 18.5" |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Panel | TN |
| Resolution | 1366x768 |
Headset
AKG K99
| Type | Open-back |
| Driver Size | 40mm |
| Connection | Wired |
Setup Insights
Sensitivity Context
41.73 cm/360 Slow
Faster than 17% of players
<20
20-30
30-40
40-50
50+
Similar sensitivity: coffin (41.56) · Furtzilla (41.98) · enesy (40.75) · keks_ (42.86) · k1llsen (44.22)
Mouse Popularity
Logitech G305 Lightspeed
Used by 3 players — #9 most popular
Setup Profile
| Sensitivity | 41.73 cm/360 | Slow |
| FOV | 100 | Average range (top 68%) |
| Resolution | 1366x768 | #5 most common |
| Refresh Rate | 60Hz | Standard |
| DPI | 600 |
Key Bindings
Forwardw
Backs
Lefta
Rightd
JumpSpace
CrouchCtrl
AttackMouse1
ZoomMouse2
Similar Players
Similar Sensitivity (cm/360: 41.73)
Playstyle
Stats via HoQ| Favorite Map | japanesecastles |
| Favorite Gametype | Capture the Flag |
| Favorite Weapon | Rocket Launcher |
Weapon Accuracy
CTF Season Stats (2026 S1)
Data via HoQ Season Tracker Games 102 Top 45% avg: 124
Win Rate 39.2% Top 64% avg: 40%
K/D 0.63 Top 91% avg: 1.01
Kills 3980 Top 50% avg: 5792
Deaths 6273 Top 62% avg: 5961
DPM 352 Top 76% avg: 388
Best Streak 15 Top 56% avg: 18
Weapon Accuracy
| 🎯 Railgun | 47.7% | 647 kills |
| 🚀 Rocket | 46.4% | 1317 kills |
| ⚡ Lightning Gun | 31.2% | 685 kills |
| 🔫 Shotgun | 26.6% | 804 kills |
| ⚙ Machine Gun | 24.9% | 381 kills |
| 💚 Plasma | 13.2% | 118 kills |
| 💣 Grenade | 10.9% | 23 kills |
Flag Stats
Captures20Top 57%avg: 59
Returns746Top 53%avg: 1224
Pickups394Top 41%avg: 561
Map Performance
| Map | Games | Win% | K/D | DPM |
|---|---|---|---|---|
| japanesecastles | 31 | 54.8% | 0.78 | 349 |
| q3wcp9 | 27 | 44.4% | 0.65 | 351 |
| infinity | 15 | 13.3% | 0.58 | 336 |
| ironworks | 14 | 7.1% | 0.46 | 349 |
| troubledwaters | 9 | 44.4% | 0.71 | 389 |
HoQ Rating History
Loading rating history…
Map Performance
Loading map stats…
Data Source
Settings: Last updated 2025-01
Season Stats: Live from HoQ Season Tracker