Mouse Settings
| DPI | 1600 |
| In-game Sensitivity | 4 |
| eDPI | 6400 |
| cm/360 | 8.93 |
| Grip Style | Palm |
| Mouse Acceleration | Off |
| Raw Input | On |
Game Settings
| FOV | 115 |
| Crosshair | 2 |
| Crosshair Size | N/A |
| Inverted Mouse | No |
Hardware
Mouse
Logitech G305 Lightspeed
| Brand | Logitech |
| Weight | 99g |
| Shape | Ambidextrous |
| Sensor | HERO 12K |
| Connection | Wireless |
Keyboard
Wooting 60HE
| Size | 60% |
| Switches | Lekker Hall Effect |
| Connection | Wired |
Monitor
LG UltraGear 27GX790A
| Size | 27" |
| Refresh Rate | 480Hz |
| Panel | W-OLED |
| Resolution | 2560x1440 |
Headset
HyperX Cloud II
| Type | Closed-back |
| Driver Size | 53mm |
| Connection | Wired |
Setup Insights
Sensitivity Context
8.93 cm/360 Very fast
Faster than 96% of players
<20
20-30
30-40
40-50
50+
Mouse Popularity
Logitech G305 Lightspeed
Used by 3 players — #9 most popular
Setup Profile
| Sensitivity | 8.93 cm/360 | Very fast |
| FOV | 115 | Wide (top 6%) |
| Resolution | 2560x1440 | #2 most common |
| Refresh Rate | 480Hz | Elite |
| DPI | 1600 |
Key Bindings
Forwardw
Backs
Lefta
Rightd
JumpSpace
CrouchCtrl
AttackMouse1
ZoomMouse2
Similar Players
Similar Sensitivity (cm/360: 8.93)
Playstyle
Stats via HoQ| Favorite Map | q3wcp9 |
| Favorite Gametype | Capture the Flag |
| Favorite Weapon | Railgun |
Weapon Accuracy
CTF Season Stats (2026 S1)
Data via HoQ Season Tracker Games 331 Top 6% avg: 124
Win Rate 51.4% Top 15% avg: 40%
K/D 1.02 Top 35% avg: 1.01
Kills 16495 Top 5% avg: 5792
Deaths 16196 Top 94% avg: 5961
DPM 434 Top 35% avg: 388
Best Streak 34 Top 9% avg: 18
Weapon Accuracy
| 🎯 Railgun | 50.5% | 6487 kills |
| 🚀 Rocket | 35.1% | 3831 kills |
| ⚡ Lightning Gun | 31.1% | 2219 kills |
| 🔫 Shotgun | 29.4% | 2368 kills |
| ⚙ Machine Gun | 27.7% | 1264 kills |
| 💚 Plasma | 12.3% | 565 kills |
| 💣 Grenade | 9.7% | 246 kills |
Flag Stats
Captures94Top 21%avg: 59
Returns3493Top 8%avg: 1224
Pickups901Top 18%avg: 561
Rivalries
Nemesis Ant3stor 8-43 (0.19 K/D) · 3 games
Favorite Victim ziper 934-762 (1.23 K/D) · 61 games
Map Performance
| Map | Games | Win% | K/D | DPM |
|---|---|---|---|---|
| q3wcp9 | 89 | 58.4% | 0.94 | 501 |
| japanesecastles | 82 | 47.6% | 1.11 | 392 |
| ironworks | 58 | 51.7% | 1.00 | 454 |
| infinity | 39 | 53.8% | 0.96 | 383 |
| troubledwaters | 33 | 45.5% | 1.14 | 438 |
| shiningforces | 11 | 18.2% | 1.08 | 409 |
| pillbox | 10 | 50% | 1.12 | 393 |
| courtyard | 5 | 40% | 1.13 | 285 |
HoQ Rating History
Loading rating history…
Map Performance
Loading map stats…
Data Source
Settings: Last updated 2026-02
Season Stats: Live from HoQ Season Tracker