Mouse Settings
| DPI | 1800 |
| In-game Sensitivity | 2.3 |
| eDPI | 4140 |
| cm/360 | 10.04 |
| Grip Style | Hybrid |
| Mouse Acceleration | Off |
| Raw Input | On |
Game Settings
| FOV | 96 |
| Crosshair | 2 |
| Crosshair Size | 32 |
| Inverted Mouse | No |
Hardware
Mousepad
SteelSeries QcK (Standard, Large)
| Surface | Cloth |
| Speed | Control |
| Base | Standard (2mm) |
| Size | Large |
Monitor
ASUS TUF Gaming VG279QM
| Size | 27" |
| Refresh Rate | 280Hz |
| Panel | Fast IPS |
| Resolution | 1920x1080 |
Headset
HyperX Cloud III
| Type | Closed-back |
| Driver Size | 53mm |
| Connection | Wired |
Setup Insights
Sensitivity Context
10.04 cm/360 Very fast
Faster than 95% of players
<20
20-30
30-40
40-50
50+
Similar sensitivity: Kung (8.93)
Setup Profile
| Sensitivity | 10.04 cm/360 | Very fast |
| FOV | 96 | Narrow (top 79%) |
| Resolution | 1920x1080 | Most common |
| Refresh Rate | 280Hz | Elite |
| DPI | 1800 |
Key Bindings
Forwardnum 8
Backnum 5
Leftnum 4
Rightnum 6
Jumpdownarrow
Crouchctrl
Attackmouse1
Zoommouse2
Similar Players
CTF Season Stats (2026 S1)
Data via HoQ Season Tracker Games 43 Top 62% avg: 124
Win Rate 48.8% Top 22% avg: 40%
K/D 0.64 Top 90% avg: 1.01
Kills 1602 Top 63% avg: 5792
Deaths 2486 Top 41% avg: 5961
DPM 347 Top 78% avg: 388
Best Streak 10 Top 68% avg: 18
Weapon Accuracy
| 🎯 Railgun | 45.1% | 286 kills |
| 🚀 Rocket | 43% | 466 kills |
| ⚡ Lightning Gun | 31.7% | 179 kills |
| 🔫 Shotgun | 28.6% | 359 kills |
| ⚙ Machine Gun | 28.6% | 198 kills |
| 💚 Plasma | 11.1% | 102 kills |
Flag Stats
Captures4Top 72%avg: 59
Returns289Top 65%avg: 1224
Pickups190Top 59%avg: 561
Map Performance
| Map | Games | Win% | K/D | DPM |
|---|---|---|---|---|
| japanesecastles | 13 | 38.5% | 0.68 | 313 |
| troubledwaters | 7 | 57.1% | 0.72 | 367 |
| q3wcp9 | 7 | 42.9% | 0.63 | 375 |
| ironworks | 7 | 71.4% | 0.54 | 384 |
| shiningforces | 5 | 40% | 0.78 | 338 |
HoQ Rating History
Loading rating history…
Map Performance
Loading map stats…
Data Source
Settings: Last updated 2026-03
Season Stats: Live from HoQ Season Tracker