Known For
CTF Rocket Jockey ·Shafter
TDM Multi-Frag Specialist ·Shafter
All-Time Achievements
· 10 badges
TOP 3%
Score / Game
54.0 · #4/290
TDM
TOP 3% Damage / Game
11513 · #7/250
CTF
TOP 3% Excellents / Game
6.40 · #7/250
CTF
TOP 3% Damage / Game
9430 · #7/290
TDM
TOP 3% Excellents / Game
4.90 · #7/290
TDM
TOP 10%
Map Specialist
Pillbox
Pillbox
71.4% · #2/33
CTF
TOP 10%
Map Specialist
Courtyard
Courtyard
65.6% · #5/113
CTF
TOP 10%
Map Specialist
Infinity
Infinity
62.2% · #13/183
CTF
TOP 10%
Map Specialist
Hiddenfortress
Hiddenfortress
60.5% · #15/224
TDM
TOP 10% K/D Ratio
1.30 · #23/290
TDM
Mouse Settings
| DPI | 800 |
| In-game Sensitivity | 1.275 |
| eDPI | 1019 |
| cm/360 | 40.75 |
| Mouse Acceleration | Off |
| Raw Input | On |
Game Settings
| FOV | 93 |
| Crosshair | 13 |
| Crosshair Size | N/A |
| Inverted Mouse | No |
Hardware
Mouse
Endgame Gear OP1 8K
| Brand | Endgame Gear |
| Weight | 59g |
| Shape | Symmetrical |
| Sensor | PAW3395 |
| Connection | Wired |
Mousepad
Lethal Gaming Gear Saturn Pro
| Surface | Cloth |
| Speed | Balanced |
| Dimensions | Unknown |
Keyboard
SteelSeries Apex Pro Mini
| Size | TKL |
| Switches | Mechanical |
| Connection | Wired |
Monitor
Dell AlienWare AW2518HF
| Size | 24.5" |
| Refresh Rate | 240Hz |
| Panel | TN |
| Resolution | 1920x1080 |
Headset
Sony WH-1000XM4
| Type | Closed-back |
| Driver Size | 40mm |
| Connection | Wireless |
Setup Insights
Sensitivity Context
40.75 cm/360 Slow
Faster than 19% of players
<20
20-30
30-40
40-50
50+
Similar sensitivity: coffin (41.56) · XXXL (41.73) · Furtzilla (41.98) · keks_ (42.86) · ne_raketa (38.48)
Setup Profile
| Sensitivity | 40.75 cm/360 | Slow |
| FOV | 93 | Narrow (top 92%) |
| Resolution | 1920x1080 | Most common |
| Refresh Rate | 240Hz | High |
| DPI | 800 |
Key Bindings
Forwardw
Backs
Lefta
Rightd
JumpSpace
CrouchCtrl
AttackMouse1
ZoomMouse2
Similar Players
Similar Sensitivity (cm/360: 40.75)
Same Mouse (Endgame Gear OP1 8K)
Playstyle
Stats via HoQ| Favorite Map | japanesecastles |
| Favorite Gametype | Capture the Flag |
| Favorite Weapon | Railgun |
Weapon Accuracy
CTF Season Stats (2026 S1)
Data via HoQ Season Tracker Games 265 Top 10% avg: 124
Win Rate 47.9% Top 31% avg: 40%
K/D 0.89 Top 56% avg: 1.01
Kills 15703 Top 6% avg: 5792
Deaths 17562 Top 95% avg: 5961
DPM 556 Top 3% avg: 388
Best Streak 15 Top 56% avg: 18
Weapon Accuracy
| 🎯 Railgun | 61% | 4919 kills |
| 🚀 Rocket | 52.4% | 1329 kills |
| ⚡ Lightning Gun | 43.9% | 4370 kills |
| 🔫 Shotgun | 36.6% | 2783 kills |
| ⚙ Machine Gun | 32.1% | 2321 kills |
| 💚 Plasma | 13.1% | 555 kills |
| 💣 Grenade | 3.5% | 21 kills |
Flag Stats
Captures195Top 7%avg: 59
Returns2106Top 17%avg: 1224
Pickups2237Top 4%avg: 561
Rivalries
Nemesis Knetic 12-31 (0.39 K/D) · 2 games
Map Performance
| Map | Games | Win% | K/D | DPM |
|---|---|---|---|---|
| q3wcp9 | 68 | 35.3% | 0.91 | 545 |
| japanesecastles | 65 | 46.2% | 1.03 | 563 |
| infinity | 46 | 54.3% | 0.98 | 561 |
| ironworks | 39 | 51.3% | 0.71 | 565 |
| troubledwaters | 28 | 60.7% | 0.79 | 548 |
| pillbox | 10 | 70% | 0.79 | 600 |
| courtyard | 5 | 60% | 0.90 | 504 |
HoQ Rating History
Loading rating history…
Map Performance
Loading map stats…
Team History
2024–2026 Aimdead Brainers
Teammates: Cook · ins · pengelephant · supremee
Data Source
Settings: Last updated 2025-01
Season Stats: Live from HoQ Season Tracker