Known For
CTF Defensive Anchor ·Shafter
Mouse Settings
| DPI | 800 |
| In-game Sensitivity | 1.9 |
| eDPI | 1520 |
| cm/360 | 27.34 |
| Grip Style | Palm |
| Mouse Acceleration | Off |
| Raw Input | On |
Game Settings
| FOV | 103 |
| Crosshair | 2 |
| Crosshair Size | N/A |
| Inverted Mouse | No |
Hardware
Mouse
Razer Viper 8KHz
| Brand | Razer |
| Weight | 71g |
| Shape | Ambidextrous |
| Sensor | Focus+ |
| Connection | Wired |
Mousepad
Glorious Ice
| Surface | Glass |
| Speed | Speed |
| Dimensions | 406 x 457 x 4mm |
Keyboard
Corsair K55 RGB Pro
| Size | Full-size |
| Switches | Membrane |
| Connection | Wired |
Monitor
AOC C27G4ZXE
| Size | 27" |
| Refresh Rate | 280Hz |
| Panel | VA |
| Resolution | 1920x1080 |
Headset
Razer BlackShark V2
| Type | Closed-back |
| Driver Size | 50mm |
| Connection | Wired |
Setup Insights
Sensitivity Context
27.34 cm/360 Fast
Faster than 51% of players
<20
20-30
30-40
40-50
50+
Mouse Popularity
Razer Viper 8KHz
Used by 1 player — #20 most popular
Setup Profile
| Sensitivity | 27.34 cm/360 | Fast |
| FOV | 103 | Average range (top 37%) |
| Resolution | 1920x1080 | Most common |
| Refresh Rate | 280Hz | Elite |
| DPI | 800 |
Key Bindings
Forwardw
Backs
Lefta
Rightd
Jumpmouse2
CrouchCtrl
Attackmouse1
ZoomMouse2
Similar Players
Similar Sensitivity (cm/360: 27.34)
Same Keyboard (Corsair K55 RGB Pro)
Playstyle
Stats via HoQ| Favorite Map | q3wcp9 |
| Favorite Gametype | Capture the Flag |
| Favorite Weapon | Railgun |
Weapon Accuracy
CTF Season Stats (2026 S1)
Data via HoQ Season Tracker Games 48 Top 58% avg: 124
Win Rate 41.7% Top 60% avg: 40%
K/D 0.94 Top 49% avg: 1.01
Kills 2127 Top 59% avg: 5792
Deaths 2251 Top 39% avg: 5961
DPM 376 Top 64% avg: 388
Best Streak 17 Top 49% avg: 18
Weapon Accuracy
| 🎯 Railgun | 52.3% | 681 kills |
| 🚀 Rocket | 34.7% | 511 kills |
| ⚡ Lightning Gun | 36.7% | 359 kills |
| 🔫 Shotgun | 28.7% | 452 kills |
| ⚙ Machine Gun | 27.9% | 135 kills |
| 💚 Plasma | 10.1% | 51 kills |
| 💣 Grenade | 5.7% | 38 kills |
Flag Stats
Captures11Top 66%avg: 59
Returns626Top 56%avg: 1224
Pickups116Top 67%avg: 561
Rivalries
Favorite Victim le.klm 147-130 (1.13 K/D) · 12 games
Map Performance
| Map | Games | Win% | K/D | DPM |
|---|---|---|---|---|
| q3wcp9 | 13 | 53.8% | 1.11 | 427 |
| japanesecastles | 13 | 30.8% | 1.19 | 309 |
| ironworks | 7 | 57.1% | 0.81 | 460 |
| infinity | 7 | 42.9% | 0.77 | 384 |
| troubledwaters | 6 | 33.3% | 0.77 | 299 |
HoQ Rating History
Loading rating history…
Map Performance
Loading map stats…
Team History
2024 4friends
Data Source
Settings: Last updated 2026-02
Season Stats: Live from HoQ Season Tracker