artemis4
Known For
CTF Flag Runner
All-Time Achievements
· 3 badges
TOP 10%
Map Specialist
Troubledwaters
Troubledwaters
59.2% · #11/150
CTF
TOP 10%
Map Specialist
Japanesecastles
Japanesecastles
57.8% · #15/232
CTF
TOP 10% Captures / Game
0.80 · #22/250
CTF
Mouse Settings
| DPI | 1450 |
| In-game Sensitivity | 2.38 |
| eDPI | 3451 |
| cm/360 | 12.04 |
| Grip Style | Claw |
| Mouse Acceleration | Off |
| Raw Input | On |
Game Settings
| FOV | 110 |
| Crosshair | 6 |
| Crosshair Size | N/A |
| Inverted Mouse | No |
Hardware
Mouse
WLMouse YING
| Brand | WLMouse |
| Weight | Unknown |
| Shape | Ambidextrous |
| Sensor | Unknown |
| Connection | Wired |
Mousepad
Artisan Raiden (Soft, XL)
| Surface | Polyester |
| Speed | Fast |
| Base | Soft (3mm) |
| Size | XL |
Keyboard
Razer Ornata V3 Tenkeyless
| Size | TKL |
| Switches | Razer Mecha-Membrane |
| Connection | Wired |
Monitor
AOC C24G1
| Size | 24" |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Panel | VA |
| Resolution | 1920x1080 |
Headset
HyperX Cloud Stinger 2
| Type | Closed-back |
| Driver Size | 50mm |
| Connection | Wired |
Setup Insights
Sensitivity Context
12.04 cm/360 Very fast
Faster than 94% of players
<20
20-30
30-40
40-50
50+
Similar sensitivity: b1ohazzard (12.60) · Needy (12.60) · proZaC (12.86) · dimon (12.99) · Eteto (13.19)
Mouse Popularity
WLMouse YING
Used by 1 player — #18 most popular
Setup Profile
| Sensitivity | 12.04 cm/360 | Very fast |
| FOV | 110 | Average range (top 17%) |
| Resolution | 1920x1080 | Most common |
| Refresh Rate | 144Hz | Standard |
| DPI | 1450 |
Key Bindings
Forwardw
Backs
Lefta
Rightd
JumpSpace
CrouchCTRL
AttackMouse1
ZoomMouse2
Similar Players
Similar Sensitivity (cm/360: 12.04)
Playstyle
Stats via HoQ| Favorite Gametype | Weapon: Rocket Launcher |
| Favorite Weapon | Rocket Launcher |
Weapon Accuracy
CTF Season Stats (2026 S1)
Data via HoQ Season Tracker Games 126 Top 38% avg: 124
Win Rate 54% Top 8% avg: 40%
K/D 0.82 Top 68% avg: 1.01
Kills 5662 Top 38% avg: 5792
Deaths 6873 Top 66% avg: 5961
DPM 433 Top 37% avg: 388
Best Streak 18 Top 45% avg: 18
Weapon Accuracy
| 🎯 Railgun | 50.5% | 1827 kills |
| 🚀 Rocket | 40.6% | 1504 kills |
| ⚡ Lightning Gun | 29.8% | 915 kills |
| 🔫 Shotgun | 27.9% | 962 kills |
| ⚙ Machine Gun | 30.3% | 705 kills |
| 💚 Plasma | 13.3% | 381 kills |
| 💣 Grenade | 10.4% | 32 kills |
Flag Stats
Captures105Top 17%avg: 59
Returns1061Top 43%avg: 1224
Pickups990Top 17%avg: 561
Rivalries
Favorite Victim le.klm 326-322 (1.01 K/D) · 29 games
Map Performance
| Map | Games | Win% | K/D | DPM |
|---|---|---|---|---|
| q3wcp9 | 32 | 59.4% | 0.87 | 431 |
| ironworks | 27 | 51.9% | 0.75 | 455 |
| japanesecastles | 23 | 56.5% | 0.81 | 422 |
| infinity | 19 | 42.1% | 0.82 | 386 |
| troubledwaters | 11 | 63.6% | 0.99 | 465 |
HoQ Rating History
Loading rating history…
Map Performance
Loading map stats…
Team History
Data Source
Settings: Last updated 2025-01
Season Stats: Live from HoQ Season Tracker
Race Data: From qlrace.com (2026-04-28)
Race (VQL Weapons)
Data via qlrace.com Records 19 records
Medals 1
Best Record Rank 3/34 on r7_hedges (top 8.8%)
Best Time 0:15.024
Top Speed 0 ups
Avg Rank % 26.5% (lower = better)
Top Maps
| Map | Rank | Time |
|---|---|---|
| r7_hedges | 3/34 | 0:15.024 |
| beyondreality | 12/128 | 0:03.751 |
| brimstoneabbey | 6/62 | 0:14.765 |
| r2v2 | 5/42 | 0:33.744 |
| 13plant | 7/48 | 0:06.504 |
| vortexportal | 6/38 | 0:12.680 |
| r7_whimsy | 8/39 | 1:04.016 |
| 6percent | 5/24 | 0:26.104 |
| blastradius | 6/28 | 0:13.818 |
| dividedcrossings | 30/123 | 0:05.427 |