Grandbolus
Known For
CTF Rocket Jockey
All-Time Achievements
· 2 badges
TOP 10%
Map Specialist
Campgrounds
Campgrounds
65.2% · #6/69
TDM
TOP 10%
Map Specialist
Troubledwaters
Troubledwaters
58.9% · #14/150
CTF
Mouse Settings
| DPI | 800 |
| In-game Sensitivity | 1.75 |
| eDPI | 1400 |
| cm/360 | 29.69 |
| Mouse Acceleration | Off |
| Raw Input | On |
Game Settings
| FOV | 100 |
| Crosshair | 2 |
| Crosshair Size | N/A |
| Inverted Mouse | No |
Hardware
Mouse
Logitech G Pro X Superlight
| Brand | Logitech |
| Weight | 63g |
| Shape | Ambidextrous |
| Sensor | HERO 25K |
| Connection | Wireless |
Mousepad
Artisan Hien (Mid, XL)
| Surface | Polyester |
| Speed | Fast |
| Base | Mid (3mm) |
| Size | XL |
Keyboard
Ducky One 2
| Size | Full-size |
| Switches | Cherry MX |
| Connection | Wired |
Monitor
Iiyama G-Master GB2470HSU-B1
| Size | 24" |
| Refresh Rate | 165Hz |
| Panel | Fast IPS |
| Resolution | 1920x1080 |
Headset
Sony WH-1000XM4
| Type | Closed-back |
| Driver Size | 40mm |
| Connection | Wireless |
Setup Insights
Sensitivity Context
29.69 cm/360 Fast
Faster than 47% of players
<20
20-30
30-40
40-50
50+
Mouse Popularity
Logitech G Pro X Superlight
Used by 13 players — #1 most popular
Setup Profile
| Sensitivity | 29.69 cm/360 | Fast |
| FOV | 100 | Average range (top 68%) |
| Resolution | 1920x1080 | Most common |
| Refresh Rate | 165Hz | High |
| DPI | 800 |
Key Bindings
Forwardw
Backs
Lefta
Rightd
JumpSpace
CrouchCtrl
AttackMouse1
ZoomMouse2
Similar Players
Similar Sensitivity (cm/360: 29.69)
Same Mouse (Logitech G Pro X Superlight)
Playstyle
Stats via HoQ| Favorite Map | japanesecastles |
| Favorite Gametype | Capture the Flag |
| Favorite Weapon | Rocket Launcher |
Weapon Accuracy
CTF Season Stats (2026 S1)
Data via HoQ Season Tracker Games 205 Top 21% avg: 124
Win Rate 48.3% Top 26% avg: 40%
K/D 0.86 Top 62% avg: 1.01
Kills 8617 Top 22% avg: 5792
Deaths 10021 Top 82% avg: 5961
DPM 384 Top 61% avg: 388
Best Streak 17 Top 49% avg: 18
Weapon Accuracy
| 🎯 Railgun | 52.3% | 2373 kills |
| 🚀 Rocket | 46.8% | 1943 kills |
| ⚡ Lightning Gun | 33.2% | 1824 kills |
| 🔫 Shotgun | 28.9% | 1688 kills |
| ⚙ Machine Gun | 28.8% | 825 kills |
| 💚 Plasma | 13.6% | 252 kills |
| 💣 Grenade | 8.6% | 104 kills |
Flag Stats
Captures82Top 25%avg: 59
Returns1975Top 20%avg: 1224
Pickups996Top 16%avg: 561
Rivalries
Map Performance
| Map | Games | Win% | K/D | DPM |
|---|---|---|---|---|
| q3wcp9 | 64 | 43.8% | 0.79 | 394 |
| japanesecastles | 47 | 55.3% | 1.00 | 381 |
| ironworks | 31 | 51.6% | 1.03 | 387 |
| infinity | 24 | 41.7% | 0.76 | 356 |
| troubledwaters | 23 | 52.2% | 0.75 | 382 |
| courtyard | 6 | 50% | 0.84 | 333 |
| pillbox | 5 | 40% | 1.07 | 439 |
TDM Season Stats (2026 S1)
Data via HoQ Season Tracker Games 1 Top 65% avg: 2
Win Rate 100% Top 0% avg: 41%
K/D 1.19 Top 12% avg: 0.99
Kills 50 Top 71% avg: 98
Deaths 42 Top 12% avg: 103
DPM 410 Top 24% avg: 381
Best Streak 5 Top 65% avg: 8
Weapon Accuracy
| ⚡ Lightning Gun | 32.7% | 7 kills |
| 🔫 Shotgun | 30% | 10 kills |
| ⚙ Machine Gun | 36.2% | 14 kills |
Rivalries
Favorite Victim liveth 15-11 (1.36 K/D) · 1 game
HoQ Rating History
Loading rating history…
Map Performance
Loading map stats…
Data Source
Settings: Last updated 2025-01
Season Stats: Live from HoQ Season Tracker