Cypher
Mouse Settings
| DPI | 400 |
| In-game Sensitivity | 3 |
| eDPI | 1200 |
| cm/360 | 34.64 |
| Mouse Acceleration | Off |
| Raw Input | On |
Game Settings
| FOV | 106 |
| Crosshair | Dot |
| Crosshair Size | Small |
| Inverted Mouse | No |
Hardware
Mouse
Zowie EC2-C
| Brand | Zowie |
| Weight | 73g |
| Shape | Ergonomic |
| Sensor | PMW3360 |
| Connection | Wired |
Mousepad
Artisan Hien
| Surface | Polyester |
| Speed | Fast |
| Dimensions | Unknown |
Keyboard
HyperX Alloy Origins
| Size | Full-size |
| Switches | HyperX Red/Aqua |
| Connection | Wired |
Monitor
BenQ Zowie XL2546K
| Size | 24.5" |
| Refresh Rate | 240Hz |
| Panel | TN |
| Resolution | 1920x1080 |
Headset
Beyerdynamic DT 990 Pro
| Type | Open-back |
| Driver Size | 45mm |
| Connection | Wired |
Setup Insights
Sensitivity Context
34.64 cm/360 Medium
Faster than 25% of players
<20
20-30
30-40
40-50
50+
Similar sensitivity: ani (34.64) · dem0n (34.64) · Frigolx (34.64) · iceman (34.64) · Serious (34.64)
Mouse Popularity
Zowie EC2-C
Used by 1 player — #22 most popular
Setup Profile
| Sensitivity | 34.64 cm/360 | Medium |
| FOV | 106 | Average range (top 18%) |
| Resolution | 1920x1080 | Most common |
| Refresh Rate | 240Hz | High |
| DPI | 400 |
Key Bindings
ForwardW
BackS
LeftA
RightD
JumpSpace
CrouchC
AttackMouse1
ZoomMouse2
Next WeaponMwheel Down
Prev WeaponMwheel Up
Similar Players
Similar Sensitivity (cm/360: 34.64)
Same Mousepad (Artisan Hien)
Data Source
Settings: Last updated 2025-01