Mouse Settings
| DPI | 1600 |
| In-game Sensitivity | 1.25 |
| eDPI | 2000 |
| cm/360 | 20.78 |
| Mouse Acceleration | Off |
| Raw Input | On |
Game Settings
| FOV | 116 |
| Crosshair | 2 |
| Crosshair Size | N/A |
| Inverted Mouse | No |
Hardware
Mouse
Pulsar Xlite Wireless
| Brand | Pulsar |
| Weight | 59g |
| Shape | Ergonomic |
| Sensor | PAW3370 |
| Connection | Wireless |
Mousepad
SteelSeries QcK (Large)
| Surface | Cloth |
| Speed | Control |
| Size | Large |
Keyboard
Cooler Master MK730
| Size | TKL |
| Switches | Cherry MX |
| Connection | Wired |
Monitor
Acer GN246HL
| Size | 24" |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Panel | TN |
| Resolution | 1920x1080 |
Headset
HyperX Cloud II
| Type | Closed-back |
| Driver Size | 53mm |
| Connection | Wired |
Setup Insights
Sensitivity Context
20.78 cm/360 Fast
Faster than 77% of players
<20
20-30
30-40
40-50
50+
Similar sensitivity: Drayan (20) · Chet0!! (21.65) · kirson (21.65) · MAKIE (21.73) · randall (22.20)
Mouse Popularity
Pulsar Xlite Wireless
Used by 1 player — #57 most popular
Setup Profile
| Sensitivity | 20.78 cm/360 | Fast |
| FOV | 116 | Wide (top 4%) |
| Resolution | 1920x1080 | Most common |
| Refresh Rate | 144Hz | Standard |
| DPI | 1600 |
Key Bindings
Forwardw
Backs
Lefta
Rightd
JumpCAPSLOCK
CrouchCtrl
AttackMouse1
ZoomMouse2
Similar Players
Similar Sensitivity (cm/360: 20.78)
Playstyle
Stats via HoQ| Favorite Map | overkill |
| Favorite Gametype | Clan Arena |
| Favorite Weapon | Railgun |
Weapon Accuracy
HoQ Rating History
Loading rating history…
Map Performance
Loading map stats…
Data Source
Settings: Last updated 2025-01
Season Stats: Live from HoQ Season Tracker
Race Data: From qlrace.com (2026-04-28)
Race (VQL Strafe)
Data via qlrace.com Records 1 records
Best Record Rank 43/132 on df_lickdecease (top 32.6%)
Best Time 0:11.346
Top Speed 0 ups
Avg Rank % 32.6% (lower = better)
Top Maps
| Map | Rank | Time |
|---|---|---|
| df_lickdecease | 43/132 | 0:11.346 |