Drayan
Known For
CTF Flag Runner ·Rocket Jockey
TDM Turret ·DPS Machine
All-Time Achievements
· 1 badge
TOP 10% Impressives / Game
8.20 · #19/290
TDM
Mouse Settings
| DPI | 3200 |
| In-game Sensitivity | 18 |
| eDPI | 57600 |
| cm/360 | 20 |
| Mouse Acceleration | Off |
| Raw Input | On |
Game Settings
| FOV | 105 |
| Crosshair | 2 |
| Crosshair Size | N/A |
| Inverted Mouse | No |
Hardware
Mouse
Zowie EC2-DW
| Brand | Zowie |
| Weight | 68g |
| Shape | Ergonomic |
| Sensor | 3950 |
| Connection | Wireless |
Mousepad
Endgame Gear MPC 450
| Surface | Cordura |
| Speed | Speed |
| Dimensions | 450 x 400 x 3mm |
Keyboard
Keychron Q3 HE 8K
| Size | TKL |
| Switches | Magnetic (Hall Effect) |
| Connection | Wired |
Monitor
ASUS ROG Strix OLED XG27ACDNG
| Size | 26.5" |
| Refresh Rate | 360Hz |
| Panel | QD-OLED |
| Resolution | 2560x1440 |
Headset
Beyerdynamic DT 990 Pro
| Type | Open-back |
| Driver Size | 45mm |
| Connection | Wired |
Setup Insights
Sensitivity Context
20 cm/360 Fast
Faster than 78% of players
<20
20-30
30-40
40-50
50+
Similar sensitivity: Xiu (20.78) · fetzer (18.95) · DimebaG (18.82) · Chet0!! (21.65) · kirson (21.65)
Mouse Popularity
Zowie EC2-DW
Used by 1 player — #26 most popular
Setup Profile
| Sensitivity | 20 cm/360 | Fast |
| FOV | 105 | Average range (top 27%) |
| Resolution | 2560x1440 | #2 most common |
| Refresh Rate | 360Hz | Elite |
| DPI | 3200 |
Key Bindings
Forwardw
Backs
Lefta
Rightd
JumpSpace
Crouch
AttackMouse1
Zoom
Similar Players
Similar Sensitivity (cm/360: 20)
Same Mousepad (Endgame Gear MPC 450)
Playstyle
Stats via HoQ| Favorite Gametype | Weapon: Railgun |
| Favorite Weapon | Railgun |
Weapon Accuracy
CTF Season Stats (2026 S1)
Data via HoQ Season Tracker Games 627 Top 3% avg: 124
Win Rate 45% Top 43% avg: 40%
K/D 1.02 Top 35% avg: 1.01
Kills 30869 Top 3% avg: 5792
Deaths 30200 Top 97% avg: 5961
DPM 464 Top 22% avg: 388
Best Streak 28 Top 16% avg: 18
Weapon Accuracy
| 🎯 Railgun | 53.7% | 9962 kills |
| 🚀 Rocket | 46.6% | 6914 kills |
| ⚡ Lightning Gun | 38.6% | 8538 kills |
| 🔫 Shotgun | 32.1% | 4179 kills |
| ⚙ Machine Gun | 33.6% | 2740 kills |
| 💚 Plasma | 14.9% | 573 kills |
| 💣 Grenade | 12.4% | 152 kills |
Flag Stats
Captures418Top 0%avg: 59
Returns5234Top 3%avg: 1224
Pickups3474Top 1%avg: 561
Rivalries
Map Performance
| Map | Games | Win% | K/D | DPM |
|---|---|---|---|---|
| q3wcp9 | 154 | 44.2% | 0.96 | 471 |
| japanesecastles | 154 | 42.9% | 0.85 | 474 |
| ironworks | 112 | 53.6% | 1.53 | 428 |
| infinity | 84 | 47.6% | 0.97 | 448 |
| troubledwaters | 74 | 35.1% | 1.05 | 502 |
| pillbox | 16 | 50% | 1.17 | 482 |
| shiningforces | 12 | 58.3% | 1.00 | 452 |
| courtyard | 10 | 40% | 1.38 | 413 |
HoQ Rating History
Loading rating history…
Map Performance
Loading map stats…
Data Source
Settings: Last updated 2025-01
Season Stats: Live from HoQ Season Tracker
Race Data: From qlrace.com (2026-04-28)
Race (VQL Strafe)
Data via qlrace.com Records 1 records
Best Record Rank 17/32 on base1 (top 53.1%)
Best Time 0:08.224
Top Speed 517 ups
Avg Rank % 53.1% (lower = better)
Top Maps
| Map | Rank | Time |
|---|---|---|
| base1 | 17/32 | 0:08.224 |