Mouse Settings
| DPI | 800 |
| In-game Sensitivity | 0.1 |
| eDPI | 80 |
| cm/360 | 519.55 |
| Grip Style | Claw |
| Mouse Acceleration | On |
| Raw Value | 0.1 |
| Real Accel ? | 0.22 |
| Raw Input | On |
Game Settings
| FOV | 101 |
| Crosshair | 17 |
| Crosshair Size | N/A |
| Inverted Mouse | No |
Hardware
Mouse
Razer Viper V3 Pro
| Brand | Razer |
| Weight | 54g |
| Shape | Ambidextrous |
| Sensor | Focus Pro 35K Gen-2 |
| Connection | Wireless |
Mousepad
Artisan Raiden
| Surface | Polyester |
| Speed | Fast |
| Dimensions | Unknown |
Keyboard
NuPhy Halo75
| Size | 75% |
| Switches | Gateron |
| Connection | Wireless |
Monitor
ASUS ROG Swift PG27AQN
| Size | 27" |
| Refresh Rate | 360Hz |
| Panel | Fast IPS |
| Resolution | 2560x1440 |
Headset
SteelSeries Arctis Nova Pro Wireless
| Type | Closed |
| Driver Size | Unknown |
| Connection | Wireless |
Setup Insights
Sensitivity Context
519.55 cm/360 Very slow
Faster than 0% of players
<20
20-30
30-40
40-50
50+
Mouse Popularity
Razer Viper V3 Pro
Used by 4 players — #5 most popular
Setup Profile
| Sensitivity | 519.55 cm/360 | Very slow |
| FOV | 101 | Average range (top 41%) |
| Resolution | 2560x1440 | #2 most common |
| Refresh Rate | 360Hz | Elite |
| DPI | 800 |
Key Bindings
Forwardy
Backh
Leftg
Rightj
JumpMouse2
Crouchc
AttackMouse1
Zoomspace
Similar Players
Playstyle
Stats via HoQ| Favorite Map | japanesecastles |
| Favorite Gametype | Capture the Flag |
| Favorite Weapon | Rocket Launcher |
Weapon Accuracy
CTF Season Stats (2026 S1)
Data via HoQ Season Tracker Games 264 Top 11% avg: 124
Win Rate 44.3% Top 45% avg: 40%
K/D 0.76 Top 79% avg: 1.01
Kills 11234 Top 11% avg: 5792
Deaths 14776 Top 92% avg: 5961
DPM 393 Top 56% avg: 388
Best Streak 20 Top 39% avg: 18
Weapon Accuracy
| 🎯 Railgun | 49.6% | 2240 kills |
| 🚀 Rocket | 35.5% | 2951 kills |
| ⚡ Lightning Gun | 32% | 1722 kills |
| 🔫 Shotgun | 27.9% | 2374 kills |
| ⚙ Machine Gun | 30.5% | 1534 kills |
| 💚 Plasma | 13.8% | 446 kills |
| 💣 Grenade | 9.8% | 181 kills |
Flag Stats
Captures118Top 13%avg: 59
Returns2373Top 15%avg: 1224
Pickups1367Top 10%avg: 561
Rivalries
Map Performance
| Map | Games | Win% | K/D | DPM |
|---|---|---|---|---|
| japanesecastles | 76 | 47.4% | 0.81 | 386 |
| q3wcp9 | 56 | 32.1% | 0.70 | 376 |
| ironworks | 47 | 40.4% | 0.81 | 412 |
| infinity | 31 | 48.4% | 0.76 | 378 |
| troubledwaters | 28 | 60.7% | 0.70 | 410 |
| shiningforces | 9 | 33.3% | 0.74 | 378 |
| pillbox | 8 | 50% | 0.73 | 441 |
| courtyard | 5 | 60% | 0.74 | 414 |
HoQ Rating History
Loading rating history…
Map Performance
Loading map stats…
Team History
Data Source
Settings: Last updated 2025-01
Season Stats: Live from HoQ Season Tracker
Race Data: From qlrace.com (2026-04-28)
Race (VQL Weapons)
Data via qlrace.com Records 81 records
Medals 1
Best Record Rank 10/65 on vanilla_03 (top 15.4%)
Best Time 0:02.617
Top Speed 0 ups
Avg Rank % 42.3% (lower = better)
Top Maps
| Map | Rank | Time |
|---|---|---|
| vanilla_03 | 10/65 | 0:02.617 |
| crashcourse | 20/129 | 0:22.024 |
| df_lickgirls | 16/98 | 0:10.496 |
| df_dinirun4 | 11/62 | 0:22.018 |
| aa_shorty2 | 5/28 | 0:01.876 |
| r7_romo | 11/56 | 0:35.820 |
| snazwank | 3/14 | 0:35.840 |
| inder_a1ex | 13/59 | 0:35.247 |
| daanstrafe06 | 6/27 | 0:20.963 |
| getupthere | 4/17 | 0:11.967 |